V posledních měsících se v Bruselu hodně diskutuje o opatřeních využívaných v boji proti nezákonnému obchodu s tabákovými výrobky. Jde zejména o již 12 let trvající Dohodu o boji proti nezákonnému obchodu, která byla uzavřena mezi Evropskou komisí, členskými státy a společností Philip Morris International (PMI) a jejíž platnost má vypršet letos v létě. Podstatou nynější debaty se stala otázka, zda tuto dohodu obnovit, či nikoliv. Mezi jednotlivými účastníky přitom panuje mnohem větší shoda na klíčových opatřeních pro boj s nezákonným obchodem, než se na první pohled zdá.
Příkladem společné pozice je například Rámcová úmluva o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace (FCTC) a Protokol o potírání nezákonného obchodu s tabákovými výrobky, který obsahuje mnoho opatření objevujících se v již zmíněné Dohodě s EU. Je to v podstatě vyjádření společného závazku řešit problém nelegálního obchodu s tabákem kdekoli na světě. Dalším příkladem existence společného zájmu jsou třeba články 15 a 16 Směrnice o tabákových výrobcích (TPD), které se týkají sledovatelnosti výrobků a bezpečnostních prvků.
V rámci boje proti pašování se podařilo uzavřít 87 nelegálních továren
"Máme legitimní obavy ohledně některých částí Směrnice o tabákových výrobcích, nicméně plně souhlasíme s EU ohledně potřeby efektivních systémů sledovatelnosti a dohledatelnosti tabákových výrobků. V tomto bodě jsme šli dokonce ještě dále a rozšířili jsme jejich působnost po celém světě, aniž bychom čekali na to, až TPD nebo daný protokol vstoupí v platnost," vysvětlil Alvise Giustiniani, viceprezident pro boj proti nezákonnému obchodu Philip Morris International.
Dohoda o boji proti nezákonnému obchodu s EU podle něj byla a je užitečným nástrojem pro kontrolu dodavatelských řetězců. "Během posledních dvanácti let tyto kroky účinně snížily toky padělaných a pašovaných cigaret. Musím však zdůraznit, že naší prioritou není dohoda jako taková, ale prosazení a účinné fungování v ní obsažených opatření," poznamenal Giustiniani.
Díky společnému úsilí tabákové společnosti a příslušných evropských autorit došlo k 85procentnímu snížení objemu zabavených padělaných a pašovaných cigaret z produkce PMI. Výsledkem bylo také proškolení 37 tisíc zaměstnanců, sedmi tisíc celníků a policistů napříč celou EU. Toto úsilí také vedlo k řadě razií, kontrol a uzavření minimálně 87 nelegálních továren. "Během tohoto období měly orgány EU volný a neomezený přístup k našim výrobním údajům a údajům o našich distribučních tocích," doplnil Giustiniani s tím, že kritikům tvrdícím, že nedošlo k naplnění zmíněné dohody, uniká skutečnost, že protokol FCTC obsahuje naprosto stejná opatření, která byla v rámci dohody vyzkoušena, otestována a která prokazatelně snižují úroveň nezákonného obchodu v EU.
Společná dohoda je důležitá
Další často diskutovanou otázkou je, jak nejlépe sledovat a dohledávat toky legálních cigaret. Společnost Philip Morris International již několikrát upozornila, že sledování a dohledávání není předmětem jejího podnikání. "Na základě dohody o boji proti nezákonnému obchodu jsme byli povinni zabezpečit toky našich výrobků a vyvinout k tomu i potřebné technologie. Systém, který jsme vyvinuli, splňuje veškerá stanovená kritéria a umožňuje nezávislou kontrolu a provoz státními orgány. Nicméně i tak nejsme vázáni na jedno řešení nebo systém. Stejně jako každý jiný podnikatelský subjekt hledáme nejúčinnější a nákladově nejefektivnější řešení," vysvětlil Alvise Giustiniani a dodal: "Nejlépe to zajistíme nezávisle schváleným systémem založeným na otevřeném standardu umožňujícím soutěž na volném trhu. Jakýkoliv systém sledování a dohledávání by měl být založen na ověření, nikoli na důvěře, a měl by být dozorován nezávislým auditorem jmenovaným příslušnými orgány, jak to požaduje TPD."
Je zřejmé, že za dobu trvání Dohody o boji proti nezákonnému obchodu došlo ke změně povahy a složení nezákonného obchodu s cigaretami. Snížení toků pašovaných a padělaných cigaret nahradil obrovský nárůst takzvané kategorie "nelegálních bílých", to je neznačkových cigaret vyrobených mimo EU za jediným účelem, a to pašování. Ty v současné době představují více než 37 procent nezákonného obchodu s tabákovými výrobky v Evropě.
Nyní je na Evropské komisi a členských státech, aby rozhodly o budoucnosti Dohody o boji proti nezákonnému obchodu. "Ať už bude obnovena, nebo ne, naší prioritou zůstávají opatření v ní obsažená. Naše trvalé odhodlání pokračovat v úsilí a investicích po celém světě v boji proti nezákonnému obchodu zůstává nezměněné a dokonce silnější než kdykoliv předtím," uzavřel Giustiniani.