Druhý pilot letadla německé společnosti Germanwings, které se v březnu zřítilo ve francouzských Alpách, vyzkoušel navedení letounu na extrémní sestupný kurz už při letu z Düsseldorfu do Barcelony. Uvedl to francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA. Týž den při zpátečním letu druhý pilot nechal stroj zřítit, zahynulo přitom všech 150 lidí na palubě.
Německý kopilot Andreas Lubitz za letu navedl "cvičně" stroj na prudší klesání několikrát, když byl hlavní pilot asi čtyři minuty mimo kabinu. Zkouška úmyslného klesání osudného Airbusu A320 ale neměla na let do Barcelony "citelný dopad" a bylo ji těžké odhalit, protože se tak stalo po zahájení plánovaného sestupu letadla, poznamenal úřad ve své nové zprávě o probíhajícím vyšetřování.
"Mohu jen spekulovat o tom, co se mu honilo hlavou. Mohu jen říci, že nasměroval stroj k výšce pouhých 100 stop (30 metrů), a to několikrát," řekl v Paříži novinářům ředitel BEA Remi Jouty.
Mluvčí německé letecké společnosti Lufthansa, mateřské firmy Germanwings, podle agentury AP řekl, že společnost zatím neměla čas předběžnou zprávu o 30 stranách analyzovat a nehodlá ji brzy komentovat.
O dnešní zprávě předtím informoval německý deník Bild. "Není vyloučeno, že (Lubitz) nechtěl svůj čin při letu do Barcelony pouze vyzkoušet, ale i uskutečnit," uvedl Bild. Podle deníku tak vše naznačuje, že druhý pilot svou sebevraždu v kabině letadla plánoval, a není pravděpodobné, že při letu číslo 4525 z Barcelony zpět do Německa jednal v afektu.
Závěrečná zpráva francouzských vyšetřovatelů se očekává asi za rok a bude podle Reuters nejspíš i doporučovat nějaká opatření ohledně zavírání dveří pilotní kabiny a sledování zdravotního stavu pilotů.
Letadlo nízkonákladových aerolinek Germanwings se zřítilo 24. března. Podle dosavadních závěrů vyšetřování využil Lubitz toho, že kapitán letounu odešel na toaletu, zablokoval vstup do pilotní kabiny, navedl stroj na klesání a nechal ho zvyšovat rychlost. Letadlo narazilo do horského masivu v rychlosti 700 kilometrů za hodinu a nikdo na jeho palubě nepřežil.
Lubitz podle německé prokuratury před osudným letem hledal na internetu informace o sebevraždách a zabezpečení dveří kokpitu. Na den nehody měl od lékaře neschopenku, kterou našla policie u něj doma roztrhanou. V minulosti se léčil s depresemi.