Piloti ohrožují bezpečnost pasažérů
18.07.2008 17:50
Aerolinky po celé Evropě létají s letadly, která mají závadu. Piloti prostě nenahlásí chybu, když ji najdou. Vada se často objeví v záznamech až na konci dne nebo na domovské základně. Na vážnou situaci upozornili ve svém průzkumu podle britského listu The Independent letečtí mechanici.
Na letech směřujících do Velké Británie i z ní přišli mechanici na závady jako pokles tlaku v kabině nebo únik brzdové kapaliny až při celkové prohlídce letounů na konci dne. Opožděné nahlášení nefunkční nebo selhávající součástky tak dává aerolinkám možnost opravit závady v příhodnějším čase a vyhnout se zvláštním výdajům. Podle mechaniků hlásí piloti 80 až 90 procent poruch při letu na domovskou základnu nebo na konci dne. A není to případ jen nízkonákladových společností, jde i o velké společnosti.
Opraváři uvádějí, že na zhruba 20 letů připadá jedna závada, které je potřeba věnovat pozornost. Letadla sice mohou s některými poruchami vzlétnout, avšak se zvýšenou opatrností.
Organizace Aircraft Engineers International (AEI; Mezinárodní organizace leteckých techniků a leteckých inženýrů), která stojí za zmiňovaným průzkumem, prohlásila, že tragická nehoda společnosti Helios v roce 2005 byla částečně způsobena právě nenahlášením závady. Před třemi lety Boeing 737 narazil v Řecku do úbočí kopce. Všech 121 lidí na palubě stroje zahynulo.
Podle AEI piloti nenahlásili chybu při znovunastavování klíčového přepínače klimatizace. Krátce po vzletu z Kypru posádka i pasažéři omdleli kvůli nedostatku kyslíku. Stroj se poté zřítil.
AEI, která sdružuje po celém světě na 45 tisíc inženýrů a mechaniků, požádala své členy, aby dobrovolně prováděli kontroly palubních deníků a zaměřili se na čas hlášení závad.
Jeden z techniků prošel 40 knih s více než třemi tisíci lety a zjistil, že přes 90 procent defektů nahlásili piloti až při návratu na domovskou základnu nebo na konci dne. AEI prý nemůže zveřejnit přesná data a jména mechaniků, protože ti, již přispěli do dobrovolného průzkumu, by mohli přijít o práci.
Fred Bruggeman, generální tajemník AEI, prohlásil: "Myslíme si, že pokud revize projde tytéž palubní deníky jako my, tak zjistí úplně stejně zpožděný postup při hlášení závad. Jejich šokující nedostatek zodpovědnosti však jasně ukazuje, že nechtějí otevřít Pandořinu skříňku. Bojíme se, že už jsou ve vztahu k leteckému průmyslu příliš opatrničtí a neberou naše obavy o bezpečnost příliš vážně."
Britská revizní organizace, Úřad pro civilní letectví (CAA; Civil Aviation Authority), však žádné pochybení nepřipouští a s bezpečností letadel je spokojena.
Tiskový mluvčí CAA Richard Taylor říká: "AEI už tohle tvrdí nějakou dobu, ale nikdy nepřišli s konkrétními důkazy. Provedli jsme vlastní šetření a žádné nesrovnalosti jsme nenašli. Pokud nějaké informace mají, je jejich povinností nám je předat. Můžou to udělat s úplnou důvěrou."
Robert Alway z organizace Alea sdružující dva tisíce mechaniků a inženýrů však tvrdí, že zaměstnavatelé tlačí na techniky, aby data o závadách nezveřejňovali.
Foto: AP, Reuters a Priofimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.