Soud ve Varšavě vyměřil poslednímu komunistickému ministrovi vnitra Czeslawu Kiszczakovi dvouletý trest s odkladem na pět let za to, že se v prosinci 1981 podílel na vyhlášení výjimečného stavu v zemi. Šéfa polské komunistické strany z té doby Stanislawa Kaniu soud viny zprostil.
Kiszczak se podle soudu provinil tím, že byl členem ozbrojené zločinné skupiny, která v zemi vyhlásila mimořádná opatření. Dopustil se tak komunistického zločinu. Kiszczak k soudu nepřišel.
Proces s lidmi odpovědnými za vyhlášení výjimečného stavu se od loňského léta konal bez hlavního obžalovaného, někdejšího komunistického premiéra Wojciecha Jaruzelského. Jaruzelskému hrozí až deset let vězení. Je ale ve v tak špatném zdravotním stavu, že není vyloučené, že k soudu už nepůjde vůbec.
Polské komunistické úřady v čele s generálem Wojciechem Jaruzelským výjimečný stav v zemi vyhlásily 13. prosince 1981 v situaci, kdy komunisté ztráceli půdu pod nohama kvůli rostoucímu vlivu odborové organizace Solidarita. Výjimečný stav trval do července 1983. Během té doby přišly o život podle různých zdrojů desítky až stovky lidí, tisíce lidí skončily v internaci. Byl mezi nimi třeba i předák Solidarity Lech Walesa, první polský nekomunistický prezident po roce 1989.
Události z prosince 1981 Poláky dodnes rozdělují. Zastánci generála Jaruzelského tvrdí, že vyhlášení výjimečného stavu Polsko ochránilo před osudem Československa ze srpna 1968, podle jiných je tento politik zrádce.
Zdá se, že sám Walesa přitom Jaruzelskému do jisté míry odpustil, v září se u něj zastavil v nemocnici (hlavně byl ovšem za svým synem), kde se generál léčí s rakovinou lymfatického systému.