Po teroristickém útoku v turecké metropoli Ankaře hrozí vypuknutí násilných střetů mezi tureckými nacionalisty a příslušníky kurdské menšiny také v Německu. V pondělí před nimi podle německých médií varoval předseda Turecké obce v Německu Gökay Sofuoglu. Německá policie podle ministerstva vnitra situaci sleduje, ale zatím nemá indicie, že by demonstrace zhoršovaly bezpečnostní situaci v zemi. Sobotní sebevražedné atentáty si podle oficiálních údajů vyžádaly 97 obětí, opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) hovoří až o 128 mrtvých. Německá kancléřka Angela Merkelová se v neděli v Ankaře setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
"Na základě toho, jaká je nyní v Turecku nálada, se obávám další eskalace (násilí) i tady," uvedl Sofuoglu v rozhovoru poskytnutém deníku Kölner Stadt-Anzeiger. Na sociálních sítích prý zaznamenal už několik výzev k účasti na nepovolených demonstracích. Příznivci Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, USA i Evropská unie považují za teroristickou organizaci, prý už vyzvali k pomstě na Turcích.
O víkendu se v Německu konalo několik prokurdských demonstrací, mimo jiné v Berlíně, Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem a Stuttgartu. Jejich průběh však byl podle policie pokojný.
"I když byly tyto demonstrace poklidné, bezpečnostní složky zaznamenaly, že nálada na nich byla velmi emotivní. Proto pečlivě sledují, zda tu nemůže vzniknout nějaké ohrožení pro německou bezpečnost. Zatím tomu ale nic nenaznačuje," řekl na tiskové konferenci mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth.
Dimroth rovněž uvedl, že německé tajné služby spolupracují s tureckými při vyšetřování atentátu v Ankaře. Podle něj však zatím nejsou k dispozici žádné informace o tom, že by v důsledku útoků vzrostlo teroristické nebezpečí v Německu.
Dvojitý sebevražedný atentát v Ankaře spáchala podle tureckých vyšetřovatelů s největší pravděpodobností organizace Islámský stát (IS). Islamisté se však k útokům nepřihlásili. Výbuchy se odehrály nedaleko hlavní železniční stanice v tureckém hlavním městě v době, kdy se tam sešlo značné množství lidí na pochod zorganizovaný několika levicovými skupinami.
Demonstranti chtěli požadovat konec násilí mezi ozbrojenci kurdské separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a tureckou vládou, které se v létě po slibných mírových jednáních opět rozhořelo v důsledku podobného atentátu islamistů ve městě Suruç u hranice se Sýrií. Zahynulo tam tehdy 33 lidí, převážně Kurdů.
V Turecku se 1. listopadu konají předčasné parlamentní volby, které bombový útok zřejmě poznamená. Předseda německé opoziční strany Zelených Cem Özdemir už vyzval Evropskou unii, aby do voleb přerušila veškeré rozhovory s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. "Jakákoli smlouva by byla signálem, že Erdogan je pro nás normálním partnerem. To ale není možné v případě hlavy státu, která dává všanc životy svých občanů, policistů a vojáků," uvedl Özdemir. "Chce (Erdogan), aby situace eskalovala a lidé (u voleb) vsadili na vládu silné ruky," dodal. EU vede v současnosti s Tureckem jednání o spolupráci při řešení uprchlické krize.
Německá kancléřka Merkelová v neděli Turecko navštíví a setká se i s prezidentem Erdoganem. Jednat s ním bude podle mluvčího vlády Steffena Seiberta o migrační krizi, situaci v Sýrii a boji proti terorismu. Na programu je také schůzka s premiérem Ahmetem Davutogluem.