Po Loveparade. <span>Zabrání počítače</span> masové panice?

Zahraničí
2. 8. 2010 08:30
Počítačové simulace davu.
Počítačové simulace davu.

Počítačové simulace davu.Jsou lidské masy kalkulovatelné? Výzkumníci pracují na počítačových systémech, které by zabránily tragédiím jako v německém Duisburgu. Při masové panice tam třetí červencový víkend na technoparty Loveparade zahynulo 21 mladých lidí a kolem 400 utrpělo zranění.

Software, na němž se pracuje v Německu, by měl předpovídat pohyb až šedesáti tisíc lidí. Když je mnoho lidí uzavřeno na malém prostoru, kde se dá do pohybu hustá masa, hrozí nejvyšší nebezpečí, píše německý magazín Der Spiegel.

To ukazuje mnoho tragických příkladů, k nimž z poslední doby patří nejen Loveparade v Duisburgu, ale třeba i indický Jodphur, kde bylo před dvěma lety při úprku davu od svatyně umačkáno a ušlapáno k smrti na 200 poutníků.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Obřad za oběti z Loveparade
                        Tragédie v Duisburgu: úřady obcházely předpisy

Události v Indii nebyly důsledkem bezhlavosti či bezohlednosti, ale "fyzikální neodvratnosti", řekl tehdy výzkumník v oboru dopravy Michael Schreckenberg, který byl o dva roky později spoluodpovědný za bezpečnostní koncept duisburgské technoparty.

Tyto střízlivé poznatky využívají vědci ve snaze předem vypočítat nebezpečný vývoj při masových shromážděních. Na příslušném varovném systému pracují už dva roky například fyzici z Výzkumného centra Jülich (Jülich Forschungszentrum, FZ-Jülich). Projekt "Hermes", který financuje spolková vláda, má v budoucnu pomoci policistům a pořádkovým službám odklánět do bezpečí nebezpečné masy lidí.

Vědci se snaží vypočítat a předvídat chování davu (ilustrační foto).Systém včasné výstrahy má fungovat nejen na velkých venkovních prostorách, třeba na stadionech, ale i uvnitř budov a hal. Srdce nového systému tvoří takzvané simulace proudění.

 Počítačový program vyhodnocuje záběry kamer, které zabírají celé místo konání akce, a hodnotí, kde a na jaké ploše se hromadí více lidí, kam a do jakých úzkých míst proudí masa a jaké jsou možnosti úniku. Na programu spolupracuje vedle FZ-Jülich tucet dalších výzkumných pracovišť.

"Chceme během jedné minuty vypočítat, co se stane během následujících patnácti minut," vysvětluje jeden z tvůrců softwaru Stefan Holl. Program využívá tři výpočetní modely:

1) Makrosimulaci hrubě modelující pohyb proudů lidí.

2) První mikrosimulaci na základě tzv. celulárních (buněčných) automatů. Jednotlivé osoby se na ní pohybují jako na nějaké virtuální šachovnici z políčka do políčka, v závislosti na tom jaké sousední pole je volné.

3) Druhou mikrosimulaci, která spočívá na prostorově kontinuálních modelech. Zde se vypočítává vzájemné a měnící se působení mezi jednotlivými osobami.

Počítačové simulace davu."Naším cílem je vypočítávat cesty pohybu až 60 tisíc lidí za minutu," říká fyzik Holl v rozhovoru se Spiegelem. Vědci ale nezamlčují, že jejich varovný program nebude žádným všelékem. 

Problémem totiž je, že nelze modelovat chování lidí v kritických situacích. Tento argument využívá i už zmíněný Schreckenberg při obhajobě bezpečnostního konceptu v Duisburgu. Tunel, v němž došlo k masové panice s tragickými následky, byl dost rozlehlý.

Nikdo předem nepočítal s mladíky padajícími z výšky na zem poté, co začali šplhat na schody s nouzovým východem. To je dílo jednotlivce, proti němuž se nelze u masy bránit. Psychologické faktory nehrají u softwaru z FZ-Jülich žádnou roli. "Měříme pouze, jaké síly se vytvářejí v jednotlivých bodech měření," dodává Holl.

Kronika katastrofy na Loveparade v Duisburgu (1)

První velký test v praxi zažije vyvíjený varovný program příští rok v Esprit-Areně v Düsseldorfu. Důležitým faktorem je znalost toho, kolik osob na tu kterou akci přijde. A to je problém. I v případě duisburgské technoparty se hovořilo o 300 tisících až 1,4 milionu lidí. Má to různé důvody - politické i marketingové.

Španělský sociolog Juan Manuel Gutierrez založil před dvěma lety u Bilbaa společnost, která s pomocí vzducholodí zjišťuje počet účastníků různých akcí. Na konkrétních případech mohl konstatovat, že se odhady často výrazně nadsazují, třeba až šestinásobně. Činí to hlavně pořadatelé nebo média spřízněná se záměrem dané akce.

Kronika katastrofy na Loveparade v Duisburgu (2)

Foto: FZ-Jülich a http://www.profimedia.cz/

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ