Západ má z ruského prezidenta Vladimira Putina hlavu k prasknutí. Co s ním a jeho politikou dělat? Spolkový ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) nyní vyrukoval se sloganem "An apple a day keeps the Putin away". Němci tak prý pomůžou svým krajanům ovocnářům, jejichž část produkce hrozí kvůli ruskému embargu shnít. Podobně jako v Polsku či Rakousku však demonstrativní hryzání do jablek je dobré tak snad pro média, problém sám se tím neřeší. Začnou snad teď Němci namísto jedné nosit košile dvě?
Jak jinak totiž podle citované logiky řešit problémy, do nichž se nyní dostává německý módní průmysl. Objem jeho exportů do Ruské federace klesá a v branži zvoní na poplach, píše domácí list Die Welt. Také proto, že některé podniky se po letech růstu a skvělých obchodů s východem až příliš orientovaly na tuto oblast.
"Děláme si starosti o budoucnost Ruska jako odbytiště trhu," varuje Thomas Rasch, vrchní manažer svazu módního průmyslu German Fashion, v rozhovoru pro Die Welt. Tohoto odvětví se sice nynější sankce vyhlášené Moskvou přímo netýkají, ovšem "nepřímé dopady jsou stejně tak zlé", říká Rasch.
Poukazuje na klesající kupní sílu v Rusku v důsledku, jak tvrdí, nastávající hospodářské krize. Chuť ruské střední třídy nakupovat se podle něj snižuje.
"Móda je emocionální produkt. Když je špatná nálada, branže trpí."
Toto utrpení se ukazuje už nyní v číslech za první pololetí. Zatímco celkový prodej německého módního průmyslu do zahraničí vrostl o slušných pět 5,5 procenta, jde to s obratem v Rusku prudce z kopce. Spolkový statistický úřad označuje Putinovu říši za s odstupem největší ztrátový cíl německých výrobců.
Od letošního ledna do června klesl vývoz do tohoto regionu o 6,3 procenta, což činí zhruba 23 milionů eur (asi 640 milionů korun).
Pro srovnání. Belgie ztratila kolem dvanácti milionů eur a její vývoz do Ruska klesl téměř o polovinu. Ztráty německého vývozu posunuly v tabulce Rusko z šesté na sedmou příčku. Konkrétně za Rakousko, Nizozemí, Francii, Švýcarsko, Belgii a Británii.
"Nejistota je veliká," komentuje situaci Frank Seidensticker, jeden ze šéfů stejnojmenného (Seidensticker) a současně největšího výrobce košil v Evropě v německém Bielefeldu. Platí to ale jak pro samotné Němce, tak pro jejich partnery v Rusku.
"Situaci sledujeme velmi bedlivě," dodává David Frink, člen představenstva pro výrobu a logistiku u obra v branži, značky Gerry Weber. O dalším politickém vývoji ale nechce spekulovat. "Do plánování na příští rok jsme však zahrnuli různé scénáře."
Míněno může být další snižování obratů v Rusku. Pro to dnes totiž mluví několik faktorů. Do Spolkové republiky nyní přijíždí méně nákupčích módy - konkrétně na nabídky kolekcí zima/jaro 2015. Málo jich dorazilo také na veletrhy módy v Berlíně a Düsseldorfu.
Potvrzuje to i Frank Seidensticker, jehož firma obchoduje v oblasti pánských košil i se značkami Camel Active a Jacques Britt.
Jaká je aktuální situace, naznačí první zářijový týden, kdy se v Moskvě koná Collection Premiere Moscow (CPM), kterou německý pořadatel Messe Düsseldorf označuje za nejdůležitější módní veletrh ve východní Evropě. Vzhledem k nynější napjaté situaci se bude pořádat na výrazně menší ploše než v minulých letech.
"Byli jsem na poslední CPM, abychom si v Rusku vybudovali obchod. To už teď prozatím znovu neuděláme," říká například Daniel Terberger, šéf bielefeldské módní firmy Katag. Tento rodinný podnik se už zlobil, že Katag je zatím v Rusku sotva zastoupen. Protože potenciál tam je velký.
"Branže byla v uplynulých letech jako ve zlatém opojení," líčí Terberger pro Die Welt. A German Fashion to jen potvrzuje.
Pro německé výrobce patřilo v uplynulých letech Rusko k nejrychleji rostoucím trhům, uvádí průmyslový svaz z Kolína nad Rýnem. Firmy jako Hugo Boss, Marc Cain nebo Marc O'Polo tam odpovídajícím způsobem investovaly a expandovaly. Jak s vlastními prodejnami, tak s ruskými obchodními partnery.
Móda made in Germany totiž není důležitá jen pro konečného zákazníka v Moskvě, Petrohradě nebo někde jinde. S německými výrobci spolupracují velmi rádi i ruští maloobchodníci. "Protože prostě jen neprodáváme zboží, ale vedle toho předáváme dále i prodejní know-how," vysvětluje Rasch, vrchní manažer German Fashion.
"Říkáme obchodníkovi, kolik triček a kalhot potřebuje a kde přesně je má v obchodě umístit." Pro prodejce to znamená nízké skladové náklady, nižší odpisy, a tím i vyšší výnosy v jeho podnikání.
Velká poptávka z Ruska způsobila, že lidé v branži přestali být opatrní. Někteří výrobci dnes vyvážejí třetinu své produkce do Ruska, jsou na něm téměř existenčně závislí. Pro ty to začíná být kritické.
A nejde jen o pokles poptávky, ale zčásti také o politické dopady či vedlejší efekty. Jeden výrobce například informuje o problémech s celníky. Najednou požadují nové certifikace... Také Frank Seidensticker by se nedivil, kdyby se náhle zboží začalo na hranici dostávat do tlačenice a kdyby nastaly problémy s distribucí v ruském vnitrozemí.
Podnikatel uvádí, že tomu přizpůsobuje i kalkulace. Jejich podnik ale vyváží do Ruska jen plus minus tři procenta své produkce a v dohledné době to určitě nebude více. Vzhledem k nynější situaci nemá podle něj nyní ruský trh potenciál růst.