Po patových volbách čeká Británii mocenský poker
07.05.2010 15:50 Aktualizováno 07.05. 17:12
Britští konzervativci vyhráli parlamentní volby, ale premiér Brown chce zůstat ve svém úřadě. Šéf labouristů se (obrazně) zabarikádoval v Downing Street číslo 10 a doufá ve spásu pomocí liberálů. Je s nimi připraven jednat , když se šéfové konzervativců a liberálních demokratů Cameron a Clegg nedohodnou na vytvoření nové britské vlády.
Dosud opoziční Konzervativní strana je jasným vítězem čtvrtečních britských parlamentních voleb. Nezískala ale 326 mandátů představujících většinu ve sněmovně a zajišťujících možnost samostatného sestavení kabinetu. Vládní labouristé skončili podle očekávání druzí. Šokem je především malý zisk liberálů, které výsledky připravily o postavení výhodného koaličního partnera.
Podle výsledků krátce před sečtením hlasů v několika posledních zbývajících obvodech konzervativci získali 305 mandátů, labouristé 258 a liberální demokraté 57.
ČTĚTE TAKÉ: Cameron vyhrál. Volby v Británii ale skončily patem
Nepsaná britská ústava přiznává šéfovi labouristů Gordonu Brownovi jako stávajícímu premiérovi právo pokusit se o sestavení nového kabinetu jako první. Jako pravděpodobnější možnost se ale rýsuje menšinová vláda v čele s šéfem konzervativců Davidem Cameronem.
Když se nedohodnou Clegg s Cameronem, je Brown připraven jednat s šéfem liberálních demokratů, prohlásil dnes odpoledne premiér Brown. Brown se vyjádřil poté, co Nick Clegg dnes uvedl, že první by měli zkusit sestavit vládu konzervativci jako nejsilnější strana.
Premiér řekl, že respektuje Cleggovu pozici nejprve vyjednávat s Cameronem, a zdůraznil, že oba politici by měli mít na své jednání dost času. Pokud by ale tato jednání nikam nevedla, jsem připraven jednat s Nickem Cleggem o shodách mezi našimi stranami, řekl Brown. Dal tak najevo odhodlání usilovat o setrvání v úřadu, přestože Cameron již v noci prohlásil, že ztratil mandát vládnout.
Brown zdůraznil zejména ochotu reformovat volební systém a řešení ekonomické krize. V obou těchto oblastech se totiž liberální demokraté liší v názorech s konzervativci. Toryové jednoznačně odmítají změnu volebního systému, který je velmi nevýhodný pro liberální demokraty.
Šéf konzervativců Cameron se dnes vyslovil pro vytvoření koaliční
vlády konzervativců s liberály. Zdůraznil přitom potřebu mít rychle stabilní kabinet, který uklidní finanční trhy. Vedení liberálů vzápětí vzkázalo Cameronovi, že s vyjádřením k nabídce počká na průběh vyjednávání s konzervativci.
Konzervativci jako vítězové parlamentních voleb jsou připraveni učinit liberálním demokratům v čele s Cleggem velkorysou nabídku, řekl Cameron. Uvedl, že konzervativci a liberálové mají podobný program, a vyjádřil naději, že se podaří rychle dosáhnout kompromisu, který prospěje celé zemi.
Stejně tak labouristé i liberální demokraté chtějí počkat s radikálním snižováním rekordního rozpočtového deficitu na příští rok, aby neohrozili ekonomické oživení. Konzervativci chtějí škrtat už letos.
Konzervativci vnímají výsledky jako výraz touhy voličů po změně. "Naše země chce změnu a změna vyžaduje nové vedení," prohlásil už po sečtení čtvrtiny hlasů Cameron.
Brown krátce před Cameronovým projevem slíbil Británii "pevnou, stabilní a zásadovou vládu", kterou má zřejmě v úmyslu sestavit v koalici s liberály.
Některé komentáře evropských listů zdůrazňují, že volební pat v Británii odhaluje britský volební systém, který je prý nedemokratický a nepraktický. Výsledek ale současně ukazuje, že Spojené království konečně dorazilo do Evropy.
Toryové i labouristé se totiž musejí snažit o získání většiny podobně jako Merkelová, Sarkozy a politici dalších zemí.
Foto: ČTK/AP a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.