V italském Ascoli Piceno se v sobotu koná státní pohřeb 35 obětí středečního zemětřesení, při kterém přišlo o život nejméně 290 lidí. Biskup Giovanni D'Ercole během smuteční mše v tamní tělocvičně vyzval truchlící, aby opět nalezli odvahu vybudovat své domovy i celou komunitu. Pohřbu se zúčastnil rovněž italský prezident Sergio Mattarella a premiér Matteo Renzi.
"Nebojte se dát najevo své utrpení, ale neztrácejte odvahu. Společně si postavíme domy a kostel. Společně znovu obnovíme život v našich komunitách, začneme od našich tradic až po trosky smrti. Společně," řekl biskup.
V tělocvičně byly vystaveny tři řady rakví, na každé jméno oběti, často její fotografie a také květiny. Mezi příbuznými obětí je i mnoho zraněných, kteří se účastní ceremonie s obvazy či šrámy na tvářích, popsala reportérka americké televize CNN. Mezi rakvemi jsou i dvě bílé, které patří dvěma z celkového počtu 21 dětí usmrcených při zemětřesení. Nejmladší oběti bylo pět měsíců, nejstarší 93 let.
Italský prezident ještě před pohřbem navštívil město Amatrice, kde během zemětřesení zahynulo nejvíce lidí. Prezident tam poděkoval záchranářům, kteří se mnohdy holýma rukama snažili z trosek vyprostit přeživší. Hlavu státu doprovázel starosta města Sergio Pirozzi, který mu v ulicích ukazoval rozsah zkázy. Prezident se prošel pouze na okraji tohoto středověkého města. Do jeho centra je kvůli zničeným budovám stále ještě nebezpečné vstupovat.
K uctění památky zemřelých vyhlásila vláda na sobotu státní smutek, vlajky jsou proto po celé Itálii spuštěny na půl žerdi.
"I když jsem je neznala, mé srdce je zlomené. Jsou to lidé, kteří přišli o všechno, o své domy, o své blízké," uvedla jedna z obyvatelek města Ascoli Piceno Luciana Cavicchiuniová. "Takové věci by se neměly stávat," dodala.
Většina budov v této oblasti neměla žádnou ochranu proti zemětřesení. Spadly ale i ty, které ji měly. Například škola v Amatrice, která byla zrekonstruovaná v roce 2012.
Úřady již zahájily vyšetřování některých incidentů, například zřícení zvonice v Accumoli, která dopadla na střechu sousední budovy a usmrtila čtyřčlennou rodinu.
"Co se stalo, nemůže být považováno za osud," uvedl prokurátor Giuseppe Saieva, který vyšetřování řídí. "Kdyby ty budovy byly postaveny tak jako v Japonsku, nezřítily by se," citoval ho italský deník La Repubblica.
Italský premiér slíbil, že zničené obce budou vybudovány co nejdříve. Starosta Amatrice v této souvislosti vyzval vládu, aby se poučila z pomalé obnovy po zemětřeseních v minulosti. "Potřebujeme rekonstrukci v rekordním čase. Politici mají skvělou příležitost ukázat, že dokážou tento mimořádný závazek splnit," dodal starosta Sergio Pirozzi.