Podpis prezidenta. Němci završili <span>ratifikaci Lisabonu</span>

Zahraničí
25. 9. 2009 15:10
Spolkový prezident Horst Köhler.
Spolkový prezident Horst Köhler.

Spolkový prezident Horst Köhler.Německý prezident Horst Köhler v pátek svým podpisem dokončil ratifikaci lisabonské smlouvy v Německu. Smlouvu reformující Evropskou unii neratifikovaly z 27 zemí EU už jen Irsko, Polsko a Česká republika. Prezidentův podpis však v podstatě byl už jen formální záležitostí.

Ve středu Köhler signoval doprovodné zákony ke smlouvě, v pátek následovala ratifikační listina.Ta může být nyní uložena v Římě.

Německý ústavní soud stížnost některých německých poslanců vůči lisabonské smlouvě odmítl. Dokončení její ratifikace v Německu však pozastavil do doby, než budou posíleny spolurozhodovací pravomoci německého parlamentu při evropské integraci.

K TÉMATU: Průzkum: referendum o Lisabonu by v Irsku nyní prošlo
                    Euroskeptik Ganley ruší slib a znovu bojuje s Lisabonem

Odpůrci lisabonské smlouvy radili Irům, aby řekli v referendu NE.Doprovodné zákony, které v evropských záležitostech posilují parlament vůči vládě, schválil Bundesrat minulý týden.

Merkelová: Je to velký úspěch

Spolková kancléřka Angela Merkelová označila ratifikaci Lisabonské smlouvy jako velký úspěch. Ocenila, že obě komory parlamentu to zvládly už v době, kdy vrcholí volební boje před volbami do Bundestagu (27. září).

ČTĚTE TAKÉ: Klaus rozhodne o Lisabonu až po verdiktu soudu
                        Cameron napsal Klausovi kvůli Lisabonu

                        Česko by mohlo kvůli lisabonské smlouvě přijít o komisaře

Reformní smlouvu z Lisabonu musejí ratifikovat ještě Polsko a Česká republika. V Irsku se k dokumentu vyjádří příští týden občané v referendu - už podruhé.  V prvním lidovém hlasování řekli NE, čímž uvrhli unii do hluboké krize.

Zatímco hlava polského státu Lech Kaczyński čeká na výsledky irského referenda, Václav Klaus nechce o osudu lisabonské smlouvy rozhodovat dříve, než český ústavní soud posoudí připravovanou stížnost některých senátorů z ODS na tuto smlouvu a už podanou stížnost na novely o vázaném mandátu pro vládu.

Podle plánů by lisabonská smlouva měla začít platit od ledna 2010, ale právě protahování ratifikačního procesu v Česku může i tento termín ohrozit.

 Lisabonskou smlouvu dosud ratifikovalo 24 zemí EU

     Dosud 24 zemí evropské sedmadvacítky dokončilo ratifikaci lisabonské smlouvy, která má zejména reformovat instituce EU. Po dnešním podpisu smlouvy německým prezidentem chybí k dokončení procesu ratifikace na celounijní úrovni ještě podpisy prezidentů ČR a Polska a hlas lidu v Irsku, kde se koná 2. října opakované referendum.
    Na rychlosti dokončení ratifikace lisabonské smlouvy závisí i osud nové
Evropské komise (EK), jež by se měla ujmout úřadu 1. listopadu. Pokud do té
doby nebude jisté, že do konce října všechny členské země EU uloží ratifikační listiny (u italské vlády), a tudíž od 1. listopadu vstoupí v platnost lisabonská smlouva, bude muset mít nová EK minimálně o jednoho člena méně, než je počet členských zemí EU. Tak to totiž stanoví stávající platná základní smlouva o EU - smlouva niceská.


Foto: Reuters
   

Další čtení

Polský prezident provdal o víkendu dceru, svatba byla v prezidentském paláci

Zahraničí
7. 7. 2025

Nepřímá jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří skončila bezvýsledně

Zahraničí
7. 7. 2025

Izrael vydá přes 50.000 povolávacích rozkazů pro ultraortodoxní židy

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ