Mezinárodní dohoda
Podpoříme migrační pakt OSN, schválil německý parlament
29.11.2018 15:00
Německý parlament schválil usnesení na podporu globálního paktu OSN o migraci. Usnesení navržené vládními stranami CDU/CSU a SPD vyjadřuje přesvědčení, že pakt by měl napomoci mezinárodní spolupráci a řízení migrace. Zároveň zdůrazňuje, že je nezávazný. V neposlední řadě požaduje spravedlivější rozdělení uprchlíků.
"Poprvé v dějinách Spojených národů se drtivá většina států shodla na společných cílech týkajících se migrace," podtrhává význam paktu usnesení, pro které hlasovalo 372 zákonodárců. Proti jich bylo 153 a 141 se hlasování zdrželo.
Poslanci vyjádřili přesvědčení, že pakt, který vstoupí v platnost v prosinci, je v zájmu Německa, mimo jiné proto, že může pomoci snížit migrační tlak na Evropu. "Národní suverenita Německa není k dispozici," konstatovali zároveň s tím, že dohoda výslovně hovoří o tom, že si jednotlivé státy rozhodují o vlastní migrační politice. Tak tomu podle nich musí být i nadále.
"Německo v migraci přebírá výrazně více zodpovědnosti než jiné země, i v Evropské unii. To chceme zlepšit - mimo jiné skrze spravedlivější rozdělování (běženců)," stojí také v textu přijatého usnesení.
Cílem je zlepšení uprchlické otázky
Němečtí zákonodárci tím zřejmě narážejí i na to, že třeba státy Visegrádu (V4) - Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko - dlouhodobě odmítají přerozdělování uprchlíků podle kvót. Rozdíly v pohledu těchto zemí a Německa na migrační politiku se ale ukazují i v jiných oblastech, včetně globálního paktu OSN o migraci, který podle všeho žádná ze zemí V4 nepodpoří. Proti paktu je třeba také Austrálie nebo Rakousko.
Na německé politické scéně pakt oficiálně podporují všechny parlamentní strany s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), i když proti němu ve čtvrtek hlasovali i poslanci jiných stran. Zvláště ve vládní konzervativní unii CDU/CSU se o dohodě v posledních týdnech opakovaně diskutovalo. I proto tyto strany přišly spolu s SPD s usnesením, které mělo zdůraznit jejich postoj.
Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.