Ostrá policejní opatření se v jihoitalské Kalábrii ještě zpřísnila. Na programu dne byl totiž pohřeb dvou bratrů zastřelených v mafiánské vendetě v německém Duisburgu.
Ostře sledovaný čtvrteční pohřeb proběhl v poklidu, ale zřejmě jenom proto, že italská policie zakázala pochod do kostela. Policisté se obávali střetu znepřátelených mafiánských rodin.
Na ochranu, nebo spíše strážení pohřbu přijeli další důstojníci stažení z jiných částí Itálie. Krevní msta podle policie rozhodně není u konce a předběžná opatření jsou na místě.
Okolo rodiště zastřelených mafiánů San Lucy jsou rozestavěné silniční zátarasy a na ulicích hlídkují policisté v neprůstřelných vestách.
V bílém kostele vesnice Siderno se sešlo zhruba dvě stě rodinných příslušníků a přátel zastřelených mladíků. Francesco (22) a Marco (20) Pergolovi dostali hlasité rozloučení. „Tleskali jsme našim bratrům Francescovi a Marcovi," volal jeden z muž z kostela. Lidé jim tleskali i na poslední cestě na hřbitov.
Ještě další tři rakve přiletěly z Německa a čekají na odbavení na letišti v Římě, než se vydají na dlouhou cestu na jih italské „boty", kde mají být pohřbeny.
Jedna obsahuje ostatky nejmladší oběti, sedmnáctiletého Francesca Giorgi. Poslední, šestá oběť bude pohřbena v rodném Německu.
Všichni zemřeli v dešti kulek před pizzerií v Duisburgu v Porýní. Západoněmecké město je prý jednou z pevností volného mafiánského kartelu ´Ndrangheta. Právě Kalábrie, odkud oběti pocházely, je centrem mafiánské sítě.
Podle italské policie má kalábrijská mafie roční obrat skoro 36 miliard euro (přes bilion korun) a v tomto ohledu snese srovnání s velkými firmami, které se živí poctivěji.
Velká většina mafiánských peněz pochází z obchodu s drogami a ´Ndrangheta této nelegální činnosti v Evropě dominuje. Podle italské policie už přerostla i slavnou Cosa Nostru nebo neapolskou Camorru.
Na fotografii: Policisté patrolují před kostelem, odkud vychází smuteční průvod, 23. srpen 2007
FOTO: AP