Pokyn německého důstojníka jim zabil blízké. Chtějí odškodnit

Zahraničí
20. 3. 2013 16:15
Německý velitel Georg Klein.
Německý velitel Georg Klein.

Afghánské rodiny se v německém Bonnu začaly soudit o odškodnění za civilní oběti leteckého útoku v afghánské provincii Kunduz z roku 2009. Za smrt jejich příbuzných je podle nich zodpovědný německý stát, protože útok řídil německý velitel Georg Klein. Podle zpravodajského serveru BBC požaduje 79 afghánských rodin odškodnění až za 3,3 milionu eur (zhruba 84,6 milionu Kč).

Německé ministerstvo obrany už v roce 2010 pozůstalým po obětech vyplatilo dohromady 430 tisíc dolarů (přes 8,5 milionu Kč). Tehdy to Berlín označoval jako humanitární pomoc a trval na tom, že nejde o přiznání právní odpovědnosti.

Rodiny viní německého velitele z hrubého porušení služebních povinností. Při kontroverzním leteckém útoku na dvě cisterny ze 4. září 2009 bylo zabito nejméně 90 lidí, právní zástupce žalujících rodin hovoří o 137 obětech. Mezi nimi bylo mnoho žen a dětí, které se z opuštěných cisteren pokoušely odčerpat palivo.

F-15E Strike Eagle nad Afghánistánem."Kvůli tomuto barbarskému zločinu mnoho sirotků a vdov přišlo o své živitele a mnoho matek o své děti," řekl právník rodin Karim Popal. Kvůli tomu, že německá vláda údajně tajila skutečný dopad útoku na civilní oběti, musel koncem listopadu 2009 odejít ze své nové funkce ministra práce Franz Josef Jung. Ten byl do října 2009 ministrem obrany.

Aféra stála místo i německého náčelníka generálního štábu Wolfganga Schneiderhana, stejně jako státního tajemníka na ministerstvu obrany Petera Wicherta.

Žalobu v civilním procesu podali otec dvou synů, kteří údajně při bombardování přišli o život, a ovdovělá matka šesti dětí, které prý při náletu přišly o otce. Muž žádá odškodnění ve výši 40 tisíc (přes milion korun), žena 50 tisíc eur.

Žalující tvrdí, že bombardování bylo porušením humanitárního mezinárodního práva. Německo jakožto zaměstnavatel tehdejšího velitele je prý povinno uhradit odškodné a bolestné.

V severním Afghánistánu je nyní nasazeno zhruba 4400 německých vojáků, především instruktorů a příslušníků rekonstrukčních týmů. Jejich početní stav je postupně snižován.

 

 

Autor: DPA, BBC, ČTK Foto: Pentagon , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ