Polsko přejde od povolávání branců k ozbrojeným silám tvořeným profesionálními vojáky. Ministr obrany Bogdan Klich dnes oznámil, že poslední branci nastoupí do základní vojenské služby letos v prosinci.
Připravovaná novela zákona o branné povinnosti počítá podle ministra s náborem do speciální služby, která posléze umožní přechod ke službě profesionální. "Navíc zvyšujeme horní věkovou hranici pro vojáky, kteří by se mohli v (profesionální) armádě objevit, z 25 na 30 let, což by mohlo přispět k růstu počtu osob, které se rozhodnou vstoupit do armády," uvedl Klich.
V současnosti je v Polsku povinná vojenská služba pro všechny muže, kteří dosáhnou 19 let. Trvá devět měsíců a může být odložena. Armáda zároveň může odstoupit od povolání do vojska; zejména se tak děje u lidí s vyšším vzděláním. Muži se často povinnému výcviku vyhýbají, ačkoli za to hrozí až tři roky vězení.
Kdy bude mít Polsko zcela profesionální armádu, zatím není jasné. Předchozí vláda plánovala, že by to mohlo být v roce 2011 nebo o rok později. Návrh počítal s tím, že v ní bude 120 tisíc vojáků v jednotkách a 30 tisíc v záloze, kteří by v případě potřeby mohli být povoláni.
Ministr oznámil, že se připravuje také změna zákona o profesionálních vojácích. Podle návrhu by právní ochranu měli zaručenu vojáci, kteří by v souvislosti s výkonem svých povinností čelili podezření ze spáchání trestného činu. Takový voják by mohl počítat s finanční i právní pomocí ze strany ministerstva obrany.
Resort nyní platí náklady na práci pěti advokátů vojáků podezřelých ze střílení do civilistů v Afghánistánu. "To bylo jednorázové rozhodnutí. Novela by měla zavést pravidlo," dodal Klich.
Podle internetových stránek ministerstva sloužilo v polské armádě ke 30. dubnu 125 400 osob, z toho vojáků z povolání bylo 48 200. Na podzim se v Polsku uskutečnila kampaň ministerstva obrany, jejímž cílem bylo získat mládež do armády. Výsledky se zřejmě dostavily, protože podle nejnovějšího průzkumu resortu každý pátý muž přemýšlí o tom, že by se stal profesionálním vojákem.
Profesionální armádu mají z postkomunistických zemí Česká republika, Slovensko a Maďarsko. Připravují se na ni také Bulharsko a Rumunsko. V Česku povinná vojenská služba skončila už před třemi lety, armáda je plně profesionální od roku 2005.