Poláci se hádají o kříž před palácem prezidenta
21.07.2010 17:21
V Polsku již několik dnů zuří tvrdý spor o několik metrů vysoký dřevěný kříž stojící před prezidentským palácem ve Varšavě. Vztyčili ho tam skauti krátce po dubnovém leteckém neštěstí, při kterém u Smolenska na západě Ruska zahynul prezident Lech Kaczyński a desítky dalších lidí.
Kaczyńského nástupce Bronislaw Komorowski ho chce nechat přemístit na jiné místo, což rozhořčilo katolicky orientované stoupence tragicky zesnulého prezidenta.
Komorowského z liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska Poláci 4. července zvolili novým polským prezidentem. Několik dnů poté řekl, že kříž byl před sídlem hlavy státu postaven za státního smutku, což je pochopitelné, ale státní smutek už skončil, a je proto třeba pro tento křesťanský symbol najít vhodnější místo. Po smolenské katastrofě kříž obklopilo moře květin, svíček a davy truchlících lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Výbuch emocí. Kaczyński napadl vládu za havárii letadla
Komorowski je polským prezidentem, získal 53 procent
Slova Komorowského rozčílila předsedu pravicově populistické strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, dvojče Lecha Kaczyńského. Nápad kříž přemístit dříve, než bude před prezidentským palácem vztyčen pomník na počest obětí leteckého neštěstí u Smolenska, označil šéf polské opozice za "morální urážku".
Novým místem, kde by měl kříž stát, je kostel Sv. Anny nacházející se jen několik stovek metrů od prezidentského paláce. Dohodli se na tom správci tohoto kostela, prezidentská kancelář, varšavská arcidiecéze a zástupci některých skautských organizací.
V kostele má být kříž umístěn vedle pomníku obětem katyňského masakru, při kterém sovětská tajná policie NKVD před 70 lety zavraždila tisíce Poláků. Jejich památce se letos 10. dubna letěla do Ruska poklonit polská delegace v čele s prezidentem Kaczyńským, na místo ale nedorazila, protože letadlo se při přistání ve Smolensku zřítilo.
Podle informací polského rozhlasu se odpoledne před prezidentským palácem přelo několik desítek lidí o to, kde má kříž být. "Kříž má stát v kostele a ne tady, tady by měl vzniknout nějaký pomník," myslí si jistá žena. Samozvaní obránci kříže zase vykřikovali, že se "radši nechají pozabíjet, než aby připustili přemístění kříže, a že budou bránit památku těch, kteří odešli tak tragickým způsobem".
Už několik dnů sedí u stolečku naproti sídlu hlavy státu dobrovolníci, kteří sbírají podpisy pod petici za přemístění kříže.
Kontroverze kolem kříže před sídlem hlavy státu se stala součástí sporů kolem dubnové letecké katastrofy, které polskou politickou scénu ovládly po prezidentských volbách. Členové PiS v čele s Jaroslawem Kaczyńským kritizují Tuskovu vládu za podle nich liknavý postup při vyšetřování letecké katastrofy, kabinet za ni prý také nese minimálně částečnou odpovědnost.
Kaczyński tvrdí, že je jeho "morální povinností" zabývat se okolnostmi této katastrofy, protože při ní zahynul jeho bratr, švagrová, přátelé a desítky jeho krajanů. Neštěstí si vyžádalo celkem 96 lidských životů. Jeden z poslanců Kaczyńského strany o tomto neštěstí v úterý hovořil jako o "zločinu", nevysvětlil však proč.
Foto: ČTK/AP, www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.