Policie posílila o krysy. Jsou loajální, nenudí se a moc nestojí

Zahraničí
30. 9. 2013 10:35
Nizozemsko trénuje policejní krysy.
Nizozemsko trénuje policejní krysy.

Nejnovější posily, které mají nizozemské policii pomáhat v boji proti zločinnosti, jsou v plném výcviku za zatemněnými okny jisté budovy v Rotterdamu. Čtyři krysy se tady právě učí vyčenichat důkazy, a stát se tak novým želízkem v ohni budoucnosti soudních věd .

Krysy Derrick, Thomson and Thompson, Magnum a Poirot, které dostaly jména podle fiktivních detektivů, mají nejen pomáhat policii zbavit ulice kriminality, ale také ušetřit čas a peníze. "Pokud víme, jsme první na světě, kdo cvičí krysy, aby se daly využít jako policejní vyšetřovatelé," řekl Mark Wiebes, který toto inovativní policejní středisko vede.

Každá krysa stojí jen deset eur (asi 260 korun) a dá se, přinejmenším teoreticky, naučit, aby identifikovala jakýkoli pach od drog až po střelný prach. Pořídit a vycvičit policejního čichacího psa stojí desítky tisíc eur. Výcvik psa je také delší, trvá kolem osmi měsíců, ovšem psí schopnosti jsou pak mnohem všestrannější než ty krysí.

Krysám jde učení lépe ve tmě, protože jsou převážně nočními tvory. "Potřebují jen deset až patnáct dní, aby se naučily rozpoznat určitý pach," řekla AFP policistka Monique Hamerslagová pověřená tímto projektem. Už zjistila, že čím nudnější je běžný život krysy, tím lepší je pak její detektivní práce, a také to, že samečci jsou šikovnější než samičky.

Ke straně výcvikové klece jsou připevněny čtyři nádobky, z nichž jedna obsahuje stopy střelného prachu. Derrickovi, největší z hnědočerných krys, trvá jen dvě vteřiny, než na ni ukáže čumákem s dlouhými vousky. Jako odměnu dostane slunečnicová semínka.

Zjištění stop střelného prachu je zvláště užitečné, pokud je na místě střelby přítomno víc podezřelých osob. Laboratorní test, který zjišťuje stopy střelného prachu, je drahý a trvá až dvě hodiny u jednoho podezřelého.

To, že na někoho ukáže čenichem krysa, ovšem soud zatím jako důkaz neuznává, ale laboratorní technici alespoň mají vodítko, u kterého podezřelého mají začít s testy nejdřív. Navíc nizozemská policie smí bez důkazů zadržovat člověka jen několik hodin, a tak krysí test může pomoci zabránit tomu, aby policisté museli pustit pachatele.

První testy krysích detektivů vypadají slibně. Největší překážkou jejich nasazení do akce je jejich bázlivost. Krysy nemají rády, když se dostávají do nových situací - například při vypuštění na místě činu. "Lepší je nosit pachy za nimi než krysy na místo, kde by je mohly najít," řekla Hamerslagová. "To znamená, že musíme odebrat vzorky a dát jim je očichat v prostředí, na které jsou zvyklé."

Policejní krysy nikdy nenahradí policejní psy, ale mohou je vhodně doplnit. "Pes je přirozený predátor, nebojí se zkoumat nové, neznámé prostředí," uvedl Wiebes. "Na druhou stranu pes nemůže žít jako krysa zavřený celou dobu v malém prostoru. Začal by se nudit."

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ