Policie se k nám chová nelidsky, stěžují si migranti z Calais

Zahraničí
27. 7. 2017 09:22
Oblast Calais, která je často nazývána "džungle".
Oblast Calais, která je často nazývána "džungle".

Nové stížnosti na chování policie přišly od uprchlíků z Calais ve středečním policejním hlášení. Ve zprávě bylo uvedeno, že policie běžně používá pepřové spreje proti imigrantům, zamezuje jim přístup k jídlu a ničí uprchlická obydlí. Humanitární pracovníci a asi 60 imigrantů, z nichž je asi polovina nezletilá, si stěžovali na každodenní kontroly totožnosti, narušení dodávky potravin a nehygienické podmínky způsobené nedostatkem toalet a vody.

"Nikde jsem se nesetkal s využitím pepřového spreje v takové míře, a to vůči lidem, kteří spí, a zejména spícím dětem," řekl Michael Bochenek, poradce ohledně práv dětí z organizace Human Right Watch. Navzdory snahám organizací odrazovat uprchlíky od příchodu do oblasti Calais, která byla v minulosti přezdívána "džungle", jejich počet stále roste. Většina z nich doufá, že se dostanou do vlaků Eurostar směřujících do Anglie, kde na ně čeká šťastnější život. Během svého čekání jsou imigranti utábořeni v okolí bývalého tábora v Calais a noc tráví v křovinách a pod dálničními mosty. V okolí Calais se v současné době nachází asi 400 až 500 lidí, kteří prchají ze svých zemí za lepším životem, informuje Bochenek.

Místní správa, která dohlíží na policii, odmítla jakékoliv pochybení v jejich přístupu k běžencům. "Policisté v Calais postupují stejně jako všude jinde ve Francii, kontrola totožnosti je běžný postup," vyjádřil se prefekt departmentu Pas-de-Calais Fabien Sudry.
Sudry uvádí, že koncem roku 2016 zaznamenal pouze tři stížnosti na chování příslušníků policie a nadále vyzývá obyvatele v táborech, aby se nezdráhali svěřit, pokud si myslí, že došlo k porušení lidských práv. Problém je ale v tom, že většina migrantů žijících v táborech nemá dostatečné jazykové vybavení na to podat takovou stížnost.

Sedmnáctiletý mladík, který vystupoval ve své stížnosti jako Moti W., sdělil pracovníkům humanitární organizace: "Dnes ráno jsem spal pod mostem a přišli policisté, kteří mi postříkali pepřovým sprejem tvář, vlasy, oči, oblečení, spací pytel a jídlo. Spalo tam se mnou mnoho lidí a policie jim také postříkala všechno." Michael Bochenek to potvrdil: "Běžné je také to, že policie zabavuje spací pytle, oblečení a narušuje dodávku potravin zejména těm, kteří se pohybují v noci."

Generální ředitel organizace France Terre d'Asile je přesvědčen, že právě vláda by se měla snažit o zvládnutí přílivu imigrantů do země. Je zapotřebí více "uvítacích" center, kde se mohou uprchlíci vykoupat, najíst a následně požádat o azyl. Vybudování dostatečného množství ubytovacích zařízení pro osoby, které žádají o azyl, by výrazně urychlilo proces vyřizování těchto žádostí. A zároveň by došlo k posunu při vyhošťování těch, kteří nesplňují všechny požadavky k získání azylu. Ombudsman pro lidská práva Jacques Toubon také souhlasí s návrhem na zvýšení počtu "uvítacích" center.

"Když dáte policii pokyny k tomu, aby efektivně řídila migrační krizi v naší zemi, ale neobstaráte všechny dostupné prostředky a postupy k dodržování lidských práv, máte problém," uzavírá Pierre Henry, generální ředitel organizace France Terre d'Asile, která pomáhá běžencům získat azyl. 

V minulých letech se u Calais vytvořil divoký uprchlický tábor, zvaný džungle, kde bylo odhadem až 10 tisíc lidí. Francouzské úřady koncem října minulého roku tábor evakuovaly a zničily. Jeho obyvatele rozvezly na různá místa Francie.

Autor: -jan- Foto: ČTK , ZUMA/Andrew Parsons

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ