Policie v Německu zatkla dva radikální muslimy, Francie desítku

Zahraničí
16. 1. 2015 10:15
Francouzská policie při zásahu v Paříži proti útočníkovi, který obsadil košer obchod.
Francouzská policie při zásahu v Paříži proti útočníkovi, který obsadil košer obchod.

Berlínská policie zatkla v noci na pátek dva radikální muslimy podezřelé z podpory terorismu. Podle vyšetřovatelů se dvojice německých Turků snažila verbovat muslimy pro boj v řadách radikálního hnutí Islámský stát (IS), pro které také zajišťovala finanční podporu. V noci navíc zatkla francouzská policie v rámci dalšího vyšetřování nedávných teroristických útoků v Paříži desítku osob.

Podle státního zastupitelství bylo zatčení obou mužů v Berlíně výsledkem několikaměsíčního vyšetřování a nesouvisí s teroristickými útoky v Paříži z minulého týdne ani se čtvrtečním protiteroristickým zásahem v Belgii.

Oba zadržení se hlásili k salafismu, který je radikální odnoží islámu. Podle vyšetřovatelů se snažili radikalizovat další německé Turky, stejně jako Čečence a Dagestánce žijící v Berlíně. V rámci "islámského vzdělávání" údajně vyzývali ostatní muslimy, aby se připojili ke "svaté válce proti nevěřícím" v Sýrii a v Iráku.

Dvojice údajně také prala špinavé peníze a výtěžek chtěla použít k financování cesty jiných radikálů na Blízký východ. Část prostředků také podle policie využívala k nákupu zbraní, které chtěla poslat IS.

V Německu je to v krátké době druhý zátah proti radikálním islamistům, kteří se hlásí k podpoře IS. Ve čtvrtek státní zastupitelství ve Wolfsburgu uvedlo, že vede vyšetřování proti padesáti mužům s vazbou na IS, kteří jsou podezřelí z přípravy teroristického činu.

Podle informací německé kontrarozvědky z Německa odjelo do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS zhruba 550 lidí. Část z nich v bojích padla, ale asi 180 radikálů se vrátilo do Německa. Kontrarozvědka upozorňuje, že tito navrátilci představují mimořádné nebezpečí, protože se v bojové oblasti ještě víc radikalizovali. S ohledem na bojový výcvik, kterým prošli, jsou také schopni vést útoky přímo v Německu. V komunitě radikálních muslimů se navíc těší velké úctě a mohou snáze motivovat další osoby k cestě na Blízký východ nebo k finanční podpoře IS.

Francie nadále vyšetřuje

V noci na pátek francouzská policie zatkla desítku osob. Zatčení budou vyslýcháni pro podezření, že mohli poskytovat logistickou podporu v podobě především zbraní a aut islámským radikálům, kteří minulý týden zavraždili ve francouzské metropoli sedmnáct lidí. 

Ve Francii se také uskuteční pohřby posledních obětí, které před týdnem přišly o život při útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, kde dva útočníci zabili dvanáct osob. Očekává se také další velký zájem o prodávané nejnovější číslo časopisu Charlie Hebdo.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ