Polská Habsburkovna žije ve svém zámku jako nájemnice

Zahraničí
15. 1. 2011 15:30
Starý zámek ve městě Žywiec.
Starý zámek ve městě Žywiec.

Po šedesáti letech exilu ve Švýcarsku žije vévodkyně Maria Krystyna Habsburková sama ve dvoupokojovém bytě, který pro ni město Žywiec na jihu Polska zřídilo v obrovském paláci, v němž strávila dětství. "Není to legrační? Bydlím jako nájemnice ve vlastním paláci," svěřuje se sedmaosmdesátiletá dáma s úsměvem.

 

Je jednou z nejšťastnějších nájemnic. "Jsem velmi ráda, že jsem se mohla vrátit na místo, kde jsem se narodila, kde jsem prožila dětství," říká černě oděná a velmi zbožná šlechtična reportérovi AFP.

Její návrat byl možný teprve po pádu komunismu v Polsku před více než dvaceti lety. Habsburky z paláce nejprve za druhé světové války vyhnali nacisté a po roce 1945 komunisté.

V roce 2001 město vévodkyni pozvalo, aby žila v Žywci. Nabídlo jí na doživotí malý byt v přízemí paláce - v místech, kde byla původně míčovna. Stará dáma je odkázána na invalidní vozík a z nového bytu může vyjíždět do parku.

"Když mi město navrhlo, abych se do paláce vrátila, neváhala jsem ani okamžik. Zrušila jsem svůj byt ve Švýcarsku a přijela sem. Jsem velmi šťastná, chovají se ke mně jako ke královně, k Habsburkovně, která je ovšem polská," vysvětluje. "Můj bratr žije ve Švédsku, sestra ve Španělsku, mají tam své rodiny a nemohli se sem vrátit," dodává.

"Rodina se nikdy nesnažila získat zpět svůj majetek a přeje si, aby palác, v němž je umístěna škola, nadále sloužil obyvatelům Žywce," říká mluvčí obecního úřadu Tomasz Terteka.

Uvnitř nic nepřipomíná bývalou nádheru. Žádné starožitnosti, žádné obrazy ani rodinné suvenýry. Jen jednoduchý nábytek v bytě, v němž dělají dělají společnost dvě kočky a dvě sociální asistentky.

Předkové Marie Krystyny získali Žywiec na počátku 19. století, po rozdělení Polska mezi Rusko, Prusko a Rakousko, když Habsburkové vládli rakouské říši.

Když Polsko znovu získalo nezávislost, přijal dědeček Marie Krystyny, velkovévoda Karol Stefan, polskou státní příslušnost a tím zachoval rodinný majetek. Monarchisté mu dokonce nabízeli polský trůn.

Maria Krystyna se stejně jako její dědeček cítí jako Polka: "Nejsem Rakušanka. Mou mateřštinou není němčina, ale polština," zdůrazňuje.

Nádvoří starého zámu ve městě Žywiec.Když v roce 1939 vypukla válka, její otec Karol Olbracht, důstojník polské armády, odmítl prohlásit se Němcem. Toto rozhodnutí přišlo rodinu draho: nacisté ho deportovali do pracovního tábora a palác zabavili.

To však nezabránilo jeho manželce v tom, aby se připojila k polskému hnutí odporu. Jeho syn vstoupil do polské armády v Londýně.

Po válce komunisté zbavili Habsburky ze Žywce, které nacisté považovali za Poláky, jejich polské státní příslušnosti a vyhnali je ze země jako rakouské aristokraty. Nový režim v roce 1947 vyvlastnil jejich majetek včetně nemovitostí a půdy.

Obyvatelé Žywce však na zásluhy jejich rodiny nezapomněli. Každé narozeniny Marie Krystyny se vždy bohatě oslavují.

"Vévodkyně je naší velvyslankyní, je symbolem vlastenectví, vztahu k půdě a k Polsku, příkladem hodným následování pro nás všechny," prohlašuje starosta města Antoni Szlagor.
   

Autor: AFP, ČTK Foto: Wikipedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ