Polský opoziční Svaz demokratické levice (SLD) požaduje uspořádání celostátního referenda o výstavbě americké základny protiraketového štítu na polském území. Pokud strana neprosadí tento požadavek v parlamentu, uspořádá podpisovou akci s cílem zastavit daný projekt.
Hodlá v tom spolupracovat s českou sociální demokracií, s níž před týdnem podepsala dohodu o spolupráci. Prohlásil to dnes ve Varšavě předseda SLD Grzegorz Napieralski.
"Výstavba základny protiraketového štítu na polském území bezpečnost Polska nezvyšuje, ale jen vytváří nová nebezpečí," citoval Napieralski ze sobotního usnesení celostátní rady strany. Polská vláda podle něj "ignoruje veřejné mínění, které většinově výstavbu základny odmítá".
SLD chce podle Napieralského zablokovat výstavbu protiraketového štítu společně s ČSSD. S jejím předsedou Jiřím Paroubkem podepsal 2. září v Ostravě dohodu, v níž odmítli dvoustranné smlouvy o začlenění obou zemí do amerického projektu protiraketové obrany, které s americkou vládou uzavřela česká a polská vláda.
SLD požaduje rozpravu o protiraketovém štítu v parlamentu s cílem vypsat o této otázce referendum. K pomu potřebuje 69 mandátů, strana ale má v Sejmu jen 42 hlasů. Doufá však, že se k ní připojí i poslanci dalších stran. Pokud by s prosazením referenda neuspěla v parlamentu, hodlá iniciovat podpisovou akci se stejným cílem. V ní by podle ústavy potřebovala SLD nasbírat přes 100 tisíc podpisů. V nouzovém případě chce SLD vládní dohodu s USA o základně napadnout u Ústavního soudu.
Součástí amerického systému protiraketové obrany ve střední Evropě má být také radar v Česku; smlouvu o jeho umístění česká a americká strana podepsaly v červenci. Smlouva o výstavbě americké protiraketové základny v Polsku byla podepsána v srpnu, v Polsku má být umístěno deset protiraketových střel.
Rusko proti výstavbě protestuje a již dříve oznámilo, že na ni reaguje výstavbou nových základen balistických raket na své západní hranici.
Foto: archiv