Polsko chce EU podrobně vysvětlit, jak to má s justicí

Zahraničí
8. 3. 2018 14:30
Jean-Claude Juncker (vlevo) a Ministr Mateusz Morawiecki.
Jean-Claude Juncker (vlevo) a Ministr Mateusz Morawiecki.

Obsáhlý materiál shrnující a popisující polské justiční reformy Evropské komisi předal nový polský premiér Mateusz Morawiecki. Skoro stostránková Bílá kniha, kterou dostávají také všechny členské země Evropské unie, má podle předsedy polské vlády přispět k intenzivnímu a věcnému dialogu o reformách soudnictví v zemi, o nichž Varšava vede s Bruselem vleklý spor.

"Bílou knihu pečlivě prostudujeme. Důležité je, že dialog pokračuje," řekl po dopolední schůzce polského premiéra v komisi Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Připomněl, že v krátké době je to už podruhé, co Morawiecki a Juncker o kvalitě polského právního státu jednali. Unijní představitelé dávají po nástupu nové polské vlády najevo, že dialog se konečně rozbíhá.

Měsíce se vlekoucí konflikt mezi Varšavou a Evropskou komisí, podle které v Polsku hrozí závažné ohrožení vlády práva, eskaloval koncem prosince, kdy se komise obrátila na unijní státy. Využila k tomu zatím nikdy neaktivovaného sedmého článku unijní smlouvy, podle kterého by nakonec mohla být teoreticky Polsku omezena v EU hlasovací práva.

Polská strana nyní v Bílé knize uvádí, že podle jejího názoru je využití sedmého článku přehnané. Varšava varuje, že je tak vytvářen nebezpečný precedent, kdy může být tento tvrdý postup v budoucnu bez řádného odůvodnění použit i proti jiným členským zemím unie. Maďarsko už dalo najevo, že stojí na polské straně.

"Rád bych uklidnil emoce, které kolem reformy jsou. Povedlo se to, o obsahu Bílé knihy jsme hovořili věcně," řekl na tiskové konferenci v Bruselu premiér Morawiecki. Bílá kniha v osmi kapitolách vysvětluje, proč Polsko soudní reformu potřebovalo, a vysvětluje její záměr i provedení. Uvádí ovšem také příklady, kdy i jiné unijní státy využívají řešení v zásadě shodné s těmi, které v polském případě komise kritizuje.

Členské země zatím o věci jednaly jen jednou, v zásadě si vyslechly jen informaci prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse o tom, co EK k jejímu postupu vedlo. Až 20. března přitom uplyne tříměsíční lhůta, kterou komise v prosinci dala Polsku k reakci na poslední sérii doporučení z Bruselu.

Další čtení

Agenti zabili muže, který střílel na budovu. Na autě měl nápis z Call of Duty

Zahraničí
8. 7. 2025

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ