Velkolepé oslavy pádu komunismu připravuje Polsko na 4. června, kdy uplyne dvacet let od vypsání prvních částečně svobodných voleb. Akce, na kterou premiér Donald Tusk pozval mnoho státníků, se však nemusí konat. Na stejný den totiž plánují odboráři protivládní demonstraci.
Šéf liberálního kabinetu řekl, že kvůli tomu zvažuje zrušení oslav. "Nebudeme riskovat pověst Polska," řekl.
Šéf odborového svazu Solidarita Janusz Śniadek dnes potvrdil, že 4. června budou odboráři protestovat, a zároveň vyzval zaměstnance, aby vyjádřili svou nespokojenost s politikou vlády. "Lidskou důstojnost nelze přesunout na jiný termín," řekl Śniadek. "Kdo seje vítr, sklízí bouři, proto není možné mluvit o přeložení data protestů," zdůraznil.
Zaměstnanci loděnic, železnic, hutí a zdravotnických zařízení již delší dobu vyjadřují nespokojenost s liberálně-lidoveckým kabinetem. Vadí jim hlavně hromadné propouštění. "Sedí ve zlatých křeslech a nás vyhazují na dlažbu," tvrdí členové svazu Srpen 80, kteří v pondělí okupovali kanceláře poslanců vládní Občanské platformy.
"Musíme se zamyslet nad smyslem slavnosti, jestliže by měla být narušena, jestliže bychom měli ukázat Evropě, že slavíme 4. června, to velké mírové vítězství, za doprovodu hvízdání a v pozadí s hořícími pneumatikami," řekl v televizi TVP2 premiér. "Nevystavím Polsko riziku skandálu. Oslavy se pravděpodobně neuskuteční," dodal Tusk.
Evropa za to může
K vyjádření nespokojenosti využili minulý týden zaměstnanci loděnic kongresu středopravé Evropské lidové strany (EPP), který se konal ve Varšavě. Evropské politiky přivítaly petardy a pískot několika tisíc odborářů. Vláda protest, při kterém bylo několik lidí zraněno, ostře kritizovala.
Zaměstnanci loděnic podle Karola Guzikiewicze ze svazu Solidarita nemají nic proti oslavám v Gdaňsku, ale nechtějí, aby se konaly u pomníku odborářů. "To je pomník deseti milionů Poláků, kteří válčili o svobodu. V situaci, kdy je osud polských loděnic nejistý, nelze využít tohoto místa k reklamně politiků tři dny před volbami do Evropského parlamentu," uvedl Guzikiewicz.
Odboráři viní Evropskou unii a polskou vládu z toho, že stály za krachem loděnic v Gdyni a ve Štětíně, které se kvůli nutnosti vrátit vysoké státní dotace likvidují. Stejný osud může stihnout loděnici v Gdaňsku, protože se Evropské komisi nelíbí plán záchrany společnosti. Odboráři prý cítí jako nespravedlnost, že v době hospodářské krize jednotlivé státy pomáhají například automobilkám, ale polské loděnice mají pomoc zakázanou.
Účast na oslavách v Gdaňsku už přislíbili mezi jinými německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy či bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov.
Jednání u kulatého stolu mezi zástupci opozice a komunisty začala v Polsku v únoru 1989 a skončila v dubnu dohodou o legalizaci protikomunistického odborového hnutí Solidarita, jehož kolébkou byla gdaňská loděnice, a vypsáním částečně svobodných voleb. Ty se konaly v červnu 1989 a opozice v nich jasně zvítězila. V srpnu téhož roku stanul v čele vlády nekomunista Tadeusz Mazowiecki.
Foto: Reuters, ČTK/AP