Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot

Zahraničí
28. 3. 2018 12:02
Polský prezident Andrzej Duda při proslovu u podpisu smlouvy.
Polský prezident Andrzej Duda při proslovu u podpisu smlouvy.

Polsko koupí od Spojených států raketový systém Patriot. Ministr obrany Mariusz Blaszczak dnes ve Varšavě podepsal příslušnou smlouvu s americkou zbrojovkou Raytheon. Varšava za systém zaplatí 4,75 miliardy dolarů (97,6 miliardy korun).

"Je to výjimečný, historický moment," řekl na slavnostní ceremonii u příležitosti podpisu smlouvy polský prezident Andrzej Duda. "Je to nová kapitola v dějinách polské armády," dodal. Za "milník" označil podpis smlouvy také americký velvyslanec ve Varšavě Paul W. Jones.

Podle ministra Blaszczaka Polsko kupuje "moderní zařízení, které obstálo v testech v mnoha zemích". Cenu, kterou Varšava za raketový systém zaplatí, označil ministr obrany za dobrou. Prezident Duda uznal, že je vysoká, ale Poláci podle něj kvůli své historické zkušenosti vědí, že "bezpečnost se nedá vyčíslit penězi".

Podle agentury Reuters jde o největší nákup zbraní v dějinách Polska. Agentura zároveň upozornila, že se smlouva týká nákupu čtyř jednotek systému Patriot. O nákupu dalších Polsko zatím s USA vyjednává.

Premiér Mateusz Morawiecki přislíbil, že za pomoci nového systému protiletadlové obrany bude Polsko bránit i ostatní členy Severoatlantické aliance. Podle agentury PAP předseda polské vlády rovněž oznámil, že první část systému Patriot do země dorazí v roce 2022, další část o dva roky později.

Prodej systému Patriot polské armádě schválilo americké ministerstvo zahraničí již loni v listopadu. Následně s transakcí vyslovil souhlas i Kongres Spojených států, který musí schvalovat všechny zahraniční kontrakty zahrnující pokročilé vojenské technologie.

Systém Patriot vlastní v současnosti například armády Německa, Nizozemska, Španělska a Řecka.

Za důvod pro nákup raketového systému Polsko v minulosti označilo "rostoucí hrozbu z východu". Koupi raket měla Varšava v plánu již od roku 2015, kdy tehdejší polské vedení rozhodlo o potřebě posílit obranu země v reakci na anexi ukrajinského poloostrova Krym Ruskem. Nová vláda premiérky Beaty Szydlové však po nástupu k moci oznámila, že nákup vzhledem k vysoké ceně přehodnotí a požadovala po Washingtonu ústupky.

Polsko je jedním z nejaktivnějších amerických spojenců z evropských postkomunistických zemí a jako jeden z mála států splňuje požadavek NATO na výši armádních výdajů odpovídající dvěma procentům HDP, k čemuž chce partnery v alianci přimět i americký prezident Donald Trump.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , PAP/Pawel Supernak

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ