Polsko se nesmí vyloučit z demokratických společností

Zahraničí
4. 10. 2016 05:45
Demonstrace proti zákazu potratů.
Demonstrace proti zákazu potratů.

V zemi, která má dlouhou praxi stávkování, je to nicméně premiéra: všechny polské ženy bez ohledu na povolání byly v pondělí vyzvány, aby přerušily práci. Již předtím jim byla adresována výzva k protestu proti návrhu zákona, jehož cílem je zavést naprostý zákaz interrupcí v Polsku, píše francouzský deník Le Monde.

Polsko, katolická země, kde je silný vliv katolické církve, má již nyní jednu z nejpřísnějších legislativ v Evropě, pokud jde o umělé přerušení těhotenství: potrat je povolen pouze v případě, kdy je ohroženo zdraví matky, v případě znásilnění nebo incestu a v případě těžkého poškození plodu. Návrh zákona, který iniciovaly organizace bojující "za život" podporované církví, předpokládá, že interrupce bude nelegální, ať jsou okolnosti těhotenství jakékoli, a že ji tedy v Polsku nebude vůbec možné podstoupit.

Zákaz také v Irsku a na Maltě 

Pokud bude návrh zákona schválen, bude to poprvé, co se některá země Evropské unie vrátí v této otázce nazpět a učiní potrat nelegálním. Umělé přerušení těhotenství je rovněž zakázáno v Irsku, kde jsou ale povoleny sňatky homosexuálů, a na Maltě, ale tam bylo zakázáno vždy. Španělsko v jedné chvíli, v roce 2014, uvažovalo o zpřísnění pravidel pro potraty, ale pak od toho upustilo.

Takový krok zpět by byl závažný, a nejen pro tisíce žen, které pocítí důsledky. Neboť tato iniciativa, která zapadá do ultrakonzervativní politiky praktikované od nástupu strany Jaroslawa Kaczyńského Právo a spravedlnost k moci v roce 2015, by vydala signál o návratu zpět v zemi, která od pádu komunismu tak odvážně a účinně pracovala na úspěšném začlenění do evropské rodiny.

Schůzka premiéra

Při nedávné schůzce Kaczyńského a maďarského premiéra Viktora Orbána, jeho největšího spojence v EU, oba politici vyzvali ke "kulturní kontrarevoluci". A že jsou ženy prvním terčem této kontrarevoluce, je obzvláště znepokojivé. Jedním z jejích důsledků bude to, že více mladých Polek emigruje do jiných zemí EU.

Polská vláda, v jejímž čele nyní stojí žena, Beata Szydłová, je již terčem kritiky v EU kvůli ústavnímu soudu, paralyzovanému už téměř rok politickým střetem o nominaci soudců, a přístupem ke státním médiím. Zdá se, že vládní tým je ohledně návrhu na naprostý zákaz interrupcí rozdělen: část představitelů Práva a spravedlnosti by se zřejmě ráda vyhnula tomu, aby vznikla nová fronta lidového odporu a další spor s evropskými partnery Polska.

Mají pravdu. Je na nich, aby nepřipustili schválení tohoto zákona, který porušuje práva žen a značně očerňuje image jejich země. Právo na umělé přerušení těhotenství patří k velkým výdobytkům žen v moderní Evropě, i když v EU spadá do kompetence členských států. Rovnost a svoboda žen jsou hodnoty, které spojují evropské demokratické společnosti. Polsko, jehož ženy hrají prvořadou roli v ekonomice i politice, se nesmí nechat vyloučit z těchto společností zpátečnickým zákonem.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ