Polsko se připravuje na nával <span>nelegálních přistěhovalců</span>

Zahraničí
3. 10. 2007 15:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoS blížícím se rozšířením schengenského prostoru vrcholí v Polsku přípravy na očekávaný nával nelegálních přistěhovalců. Již nyní roste počet imigrantů, kteří se chtějí za každou cenu dostat do Polska, než systém začne platit.

Stráž, která bude hlídat 1200 kilometrů východní hranice Evropské unie, hlásí, že země je na vstup do Schengenu zcela připravena. Většina z desítky nových členů unie včetně Česka do schengenského prostoru vstoupí nejpozději na začátku příštího roku, ale množí se náznaky, že to bude ještě před letošními Vánocemi.

Polskem nedávno otřásla tragédie Čečenky, která se pokoušela se svými čtyřmi dětmi překročit v horách polsko-ukrajinskou hranici. V náročném terénu tři dívky ve věku šest, deset a třináct let zemřely vyčerpáním. Přežil dvouletý chlapec, kterého žena nesla v náručí.

Případ podle odborníků ukazuje, že imigranti jsou připraveni riskovat život, když se pokoušejí dostat do svého vysněného "lepšího světa". Cílem Čečenky bylo Rakousko.

Polsko může zřejmě očekávat skutečný nájezd imigrantů z Východu po vstupu do schengenského prostoru, v němž jsou zrušeny hraniční kontroly mezi řadou zemí Evropské unie. Východní hranice Polska se stane vnější hranicí EU dlouhou 1200 kilometrů. Pro imigranty bude představovat poslední překážku na cestě do vybraného evropského "ráje". 

Na této hranici budou platit přísná pravidla pro osoby a zboží ze zemí mimo schengenský rámec. Obyvatelé nečlenských zemí budou muset vlastnit jednotné vízum a prostředky na pokrytí nákladů na pobyt v EU, zároveň budou muset pomocí dokladů prokázat cíl své cesty.

Elžbieta Pikorová, mluvčí pohraniční stráže v Przemyślu, kde je odhalováno nejvíce nelegálních imigrantů v Polsku, uklidňuje, že země je na vstup do Schengenu plně připravena. "Přípravy trvají od našeho vstupu do EU a poslední četné kontroly ukázaly, že jsme splnili všechny závazky, které nám byly uloženy," zdůraznila Pikorová.

Část nelegálních imigrantů žádá v Polsku o status uprchlíka. Letos úředníci doposud vyřizovali pět tisíc takových žádostí. Úřad pro záležitosti repatriace a cizinců disponuje nyní 16 uprchlickými zařízeními; jejich počet se má ještě před vstupem země do schengenského prostoru zvýšit.

Vstupem do Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi většinou starých a některými novými členskými státy EU. Nejpozději do konce března příštího roku se tak stane i na mezinárodních letištích.

Systém Schengen dostal pojmenování podle městečka v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř EU podepsána. Do systému bylo dosud zapojeno 13 zemí EU (bývalá "patnáctka" bez Británie a Irska), z nečlenských zemí Norsko a Island. Nyní má přibýt většina z desítky nových členů EU přijatých roku 2004: vedle Polska také Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Malta. Desátý Kypr požádal podle EU o roční odklad svého vstupu do Schengenu, protože potřebuje delší přípravu.

FOTO: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Maďarská policie oznámila, že v Budapešti zakazuje pochod na podporu LGBT+

Zahraničí
19. 6. 2025
Izraelské stíhačky ve formaci

Izraelské stíhačky zasáhly jaderné cíle: reaktor v Aráku a centrifugy v Natanzu

Zahraničí
19. 6. 2025

Ford v USA svolává téměř 200.000 vozů, u zadních sedadel může být problém

Zahraničí
19. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ