Polsko může zablokovat summit Evropské unie, připustil dnes premiér Jaroslaw Kaczyński. Prohlásil, že jiné země mohou ohlašovat své požadavky k nové evropské ústavě a Polsko ne, s čímž Varšava nebude souhlasit, i kdyby jí kdokoli jakkoli hrozil.
Polsko již dříve varovalo, že zablokuje jednání o smlouvě k reformě unijních institucí na summitu 21.-22. června, pokud by měl platit navržený hlasovací systém uvnitř EU, který je podle Varšavy pro Poláky nevýhodný a nespravedlivý a příliš zvýhodňuje velké státy.
Současný systém hlasování vychází ze smlouvy z Nice z roku 2001, která mimo jiné Polsku při zasedání ministrů EU přisuzuje 27 hlasů, zatímco dvakrát lidnatějšímu Německu jen
Systém, který by měl platit v nové unijní smlouvě, přitom vychází z odmítnuté euroústavy a velmi se vzdaluje smlouvě z Nice. Jeho základem je sice počet obyvatel, ale jde nikoliv o hlasy, nýbrž o podíl.
Je určeno, že návrh je schválen, když se pro něj vysloví státy, jež dohromady mají více než 65 procent obyvatel.
Poláci přitom chtějí, aby rozdělení hlasů více odpovídalo počtu obyvatel v jednotlivých členských státech. Varují, že velké státy jinak budou moci libovolně rozhodovat o řadě oblastí, přičemž malé státy nebudou mít způsob jejich rozhodnutí blokovat.
Podle systému z odmítnuté euroústavy totiž bude třeba k zablokování některého z návrhů odpor států, jejichž počet obyvatel dohromady dosahuje 172,5 milionu.
Když se však spojí například země, které do EU vstoupily nejdříve v roce 2004 (i Česká republika), mají dohromady jen o málo více než 102 milionů obyvatel. Řadu návrhů tak nemají vůbec šanci zablokovat.
Na snímku polský prezident Lech Kaczyński s americkým prezidentem Georgem Bushem při jeho nedávné krátké návštěvě Varšavy.
Foto: AP