Plynovod Nord Stream 2 je novou hybridní zbraní Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě. Na jarním zasedání Parlamentního shromáždění NATO ve Varšavě to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki.
Plynovod Nord Stream dopravuje po dně Baltského moře ruský zemní plyn do Německa. Projekt Nord Stream 2 spočívá v jeho rozšíření, což neschvaluje Polsko ani některé další evropské země a Spojené státy. Obávají se, že by tak Moskva mohla získat větší vliv v západní Evropě.
"Jde o novou hybridní zbraň zamířenou proti EU a NATO, je to jed pro evropskou bezpečnost, který může mít dalekosáhlé následky," řekl polský premiér ve svém projevu.
Morawiecki zároveň ocenil rozhodnutí aliance posílit své východní křídlo. Severoatlantická aliance nasadila své jednotky v Polsku a Pobaltí v roce 2016 v reakci na obavy východních členů z ruské agresivní politiky.
"Od anexe Krymu se situace kolem hranic NATO změnila. Současný stav bezpečnosti ukazuje, že historické rozhodnutí nasadit jednotky NATO v naší zemi bylo správné. Jsme vděční našim aliančním partnerům za jejich oddanost," dodal šéf polské vlády. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014.
Roli NATO pro evropskou bezpečnost zdůraznil ve svém projevu před parlamentním shromážděním i polský prezident Andrzej Duda, podle nějž se Moskva doposud nedokázala vypořádat s rozpadem Sovětského svazu. "Invaze do Gruzie, nelegální anexe Krymu a vojenská intervence na Ukrajině ukazují pravé záměry Ruska," řekl Duda. Odkazoval tak na válečný konflikt mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008 a boje na východě Ukrajiny, kde od roku 2014 zahynulo více než deset tisíc lidí. Moskva ale aktivní vojenské zapojení v regionu popírá.