Evropská unie by po britském referendu neměla prohlubovat politickou spolupráci mezi členskými státy, ale měla by se vrátit ke svým kořenům, na kterých vznikla. Po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou to řekl polský prezident Andrzej Duda. Podle něj by zároveň NATO mělo prosazovat politiku otevřených dveří.
Anketa:
Má po "brexitu" následovat i "czexit" - tedy odchod ČR ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
"Výsledky (britského referenda) hovoří o tom, že lidé chtějí Evropskou unii takovou, jakou byla na počátku. Tedy Evropskou unii, která pomáhá a poskytuje svobody, a ne unii, která překáží a přikazuje," uvedl Duda.
Obyvatelé unie si podle Dudy také přejí, aby se EU vrátila ke svým kořenům, na nichž vznikla, a to ke svobodě cestování a k hospodářské svobodě. "Nechceme a nebudeme usilovat o prohlubování politické spolupráce nebo přikazovat ideologické sjednocení," řekl.
Polský prezident se také nepřímo vyslovil pro to, aby EU nespěchala s hledáním řešení po rozhodnutí britských voličů, kteří se vyslovili pro odchod své země z EU. "Osobně jsem přesvědčen, že zejména když se blíží křižovatka, nemusíme spěchat, nemusíme zvyšovat rychlost, můžeme se posadit na lavičku, dát si sendvič a zamyslet se nad tím, kterým směrem se budeme ubírat. Když odbočíme nesprávně a bude to dolů z kopce, pak se budeme vracet do kopce," uvedl Duda.
Kiska i Duda se shodli, že po anexi Krymu musí NATO reagovat na ohrožení občanů. Duda ohledně případného členství Ukrajiny v NATO řekl, že Severoatlantická aliance by měla prosazovat politiku otevřených dveří hlavně vůči zemí, jejichž poloha je strategická, a měla by být připravena podpořit země, vůči kterým byla porušena mezinárodní pravidla.