Pokud by žadatelé o azyl byli Evropskou unií nuceně přemísťováni do Polska, museli by tam být drženi násilím, což Varšava odmítá. V západomaďarském Veszprému to řekl polský prezident Andrzej Duda, jenž jednal se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem.
Varšava podle Dudy chtěla vždy řešit příčiny migrace tam, kde vznikají, aby se uprchlíci mohli po konci konfliktů vrátit domů. "Bohužel, náš názor byl ignorován," prohlásil podle agentury MTI. Dodal, že Varšava již splňuje závazky v oblasti migrace, neboť každoročně přijímá a zaměstnává stovky tisíc Ukrajinců.
Maďarsko a Polsko sbližuje mimo jiné společné odmítání kvót EU na přerozdělování migrantů mezi unijní členské státy. Budapešť také podporuje Varšavu v jejím sporu s Evropskou komisí o polskou reformu soudního systému.
Áder řekl, že Polsko a Maďarsko pokračují v budování dvou hlavních dopravních koridorů mezi Polskem a jižní Evropou. Budapešť podle něj v příštích letech postaví několik silnic. Povedou od Mosonmagyaróváru u rakouských hranic k obci Rajka v blízkosti Bratislavy, od města Miškolc ke Slovensku a od Debrecenu k rumunské hranici.
Duda s Áderem hovořili i o takzvané Iniciativě tří moří. Ta je plánem prezidentů Polska a Chorvatska, kteří chtějí posílit vazby zemí ležících mezi Černým, Baltským a Jaderským mořem. Áder uvedl, že je třeba zmapovat potřeby všech 13 zúčastněných států a založit společný fond na financování projektů.
Duda zahájil dvoudenní návštěvu Maďarska u příležitosti oslav Dne polsko-maďarského přátelství. Ten se připomíná od roku 2007 a to střídavě v Polsku a Maďarsku.