Dolní komora polského parlamentu zamítla návrh zákona, který počítal s trestem vězení za výkon umělého oplodnění ve zkumavce (in vitro). Informovaly o tom agentury AFP a PAP.
Poslanci příslušným parlamentním výborům vrátili k přepracování také další čtyři návrhy zákona k tomuto tématu. Debata o tomto způsobu oplodnění se v silně katolickém Polsku setkává s ostrou kritikou.
Nejradikálnější ze skupiny návrhů počítal s trestem tři měsíce až pět let vězení za výkon této metody umělého oplodnění. Podle AFP by se případný trest týkal lékařů a nikoli žen, které mimoděložní oplodnění podstoupí. Mezi návrhy zákona o in vitro je kromě liberálnějších projektů vládní Občanské platformy (PO) premiéra Donalda Tuska také návrh největší konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnosti (PiS), který chce tuto praxi zcela zakázat.
Polsko dosud nepřijalo zákon, který by vymezoval právní hranice pro umělé oplodnění metodou in vitro. Jelikož není zakázané, soukromé kliniky ho provádějí. Za všechny lékařské úkony spojené s touto metodou musejí pacientky platit z vlastní kapsy.
Do debaty o mimoděložním oplodnění vstupuje také katolická církev, která má přes oficiální odluku od státu silný vliv na veřejný život.
Polský arcibiskup Henryk Hoser v polovině října pohrozil vyloučením z katolické církve poslancům, kteří by v parlamentu pro zákon podporující umělé oplodnění hlasovali.
V dopise adresovaném minulý týden polským politickým špičkám biskupové kvůli manipulaci s lidskými zárodky při umělém oplodnění in vitro tuto metodu nazvali "mladší sestrou eugeniky", tedy šlechtění člověka.