Ponese nová bruselská budova Havlovo jméno?
04.09.2007 19:31
Zatímco finišují úpravy na novém rozšíření bruselského sídla Evropského parlamentu, začíná se pozvolna diskutovat o tom, jaké jméno by měly přístavby nést. A samozřejmě, jak už tomu v podobných případech bývá, nejde jen o samo pojmenování, nýbrž o složitou politickou otázku. Mezi navrhovanými názvy se podle serveru EUobserver objevilo i jméno českého exprezidenta Václava Havla.
"Jde o to, odkud ti lidé pocházejí, k jaké politické straně patří a co udělali, aby si zasloužili, že po nich bruselská budova bude pojmenována," dodal server.
Nové budovy stojí na Lucemburském náměstí a dosud nesou poněkud nepřitažlivé pracovní označení D4 a D5. Napojeny jsou na hlavní budovu stávajícího sídla EP pojmenovanou po Altieru Spinnellim, italském bojovníkovi proti fašismu a propagátorovi evropského sjednocování.
V D4 už od července sídlí část pravicových a euroskeptických europoslanců a část parlamentní administrativy, D5 ještě musí být dokončena.
Zmínky o možných vhodných jménech začaly už před dvěma lety, když polští pravicoví europoslanci chtěli prosadit jméno tehdy čerstvě zesnulého papeže polského původu Jana Pavla II. Přispěl prý k pádu komunismu a znovusjednocení Evropy. To však vyvolalo určitou nesouhlasnou odezvu u části jejich kolegů, kterým se moc nelíbila představa nábožensky orientovaného jména.
V nedávném nezávazném průzkumu na vnitřní síti parlamentu se 32 procent z 324 zúčastněných vyslovilo pro to, aby budova D4 nesla jméno po někdejším německém sociálnědemokratickém kancléři a europoslanci Willym Brandtovi.
Kromě Havla či Brandta se mezi tipy objevili někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela či jako jediná navrhovaná žena někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová.
"Nejméně jedno jméno by mělo být z nové členské země," řekl v této souvislosti podle serveru francouzský europoslanec Gerard Onesta s tím, že nejméně jedna z budov by navíc měla být pojmenována po ženě.
Budova ve Štrasburku byla v červenci pojmenována po bývalém šéfovi zákonodárného sboru a dlouholetém štrasburském starostovi Pierru Pflimlinovi. Jeho jméno navrhla největší frakce v současném parlamentu EPP-ED.
Zbylé budovy bruselského sídla jsou pojmenovány po belgickém socialistickém politikovi Paulu-Henrimu Spaakovi a po rakouské spisovatelce a pacifistce Berthě von Suttnerové, která se narodila v Praze.
Na fotografii: Budovy evropského parlamentu v Bruselu, 11. říjen 2004
FOTO: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.