Druhá světová válka skončila před více než sedmdesáti lety, přesto se doteď na mnohé otázky nepodařilo najít odpověď. Dlouho se například nevědělo, co se stalo s ponorkou HMS Tarpon, kterou v roce 1940 potopila německá loď. Svůj hrob v ní našlo padesát lidí a dosud se netušilo, kde je místo jejich "posledního odpočinku". Letos se ovšem její vrak našel - 80 kilometrů od nejbližší pevniny, 40 metrů pod vodní hladinou. Po několika měsících příprav se k ponorce vydali i potápěči.
Potopenou ponorku při svém bádání v březnu našli ředitel válečného muzea Gert Norman společně s britským historikem Innesem McCartneym. Bylo to tak trochu náhodou, když na ni narazili při pročesávání mořského dna kolem dánských břehů. Jejich cílem však její nalezení nebylo; v těchto místech se totiž už v první světové válce odehrávala bitva o Jutsko - a právě po troskách z této doby se pátralo.
Zdrcující odveta
Posádka Tarponu o sobě dala naposledy vědět 10. dubna 1940 a podle německých záznamů se jí stal osudným nevydařený útok na německou loď, která měla do okupovaného Norska převážet zbraně. Ani jedno z torpéd vypálených z ponorky však cíl netrefilo. Ze strany nacistů následoval zdrcující protiútok. Schiff 40, která po britském neúspěšném ataku zůstala v bojeschopném stavu, se okamžitě vydala na zteč a za pomoci sonaru ponorku lokalizovala.
Do těchto míst poté spustila hlubinné bomby a minimálně jedna exploze udělala do Tarponu díru. To dokumentuje i stav ponorky: po vypuštěných torpédech má dvě komory prázdné, periskop je rozbitý, některé poklopy má otevřené a pod věží je vidět otvor způsobený mohutnou detonací, která pravděpodobně stála za její zkázou.
Byť se něco málo vědělo z německých archivů, místo "posledního odpočinku" se zjistilo až nyní. "Nikdo netušil, že je právě tady," uvedl jeden z nálezců McCartney pro britský deník The Guardian. Byl u toho, když se potápěči vydali k "jeho" nálezu. Vše navíc v přímém přenosu vysílala dánská televize DR3. "Neměli šanci, když trefili velitelství. Dostala se tam velmi brzy voda, neměli čas na reakci," dodal historik. Kousek od zbytků ponorky byl i kráter, který způsobila pravděpodobně jedna z bomb.
Stane se hrobem
Pozůstalí už přitom nedoufali, že se někdy dozvědí pravdu o tom, co se s jejich příbuznými stalo. Jaký je potkal osud a kde leží jejich ostatky. Teď mají jistotu. Vrak se stal součástí vodního světa. Našly zde domov tresky a také byl obalen lodními provazy a rybářskými sítěmi, které se o něj zachytily. Potápěči je odstranili, aby byla ponorka lépe vidět.
Jak bývá v těchto případech zvykem, vrak zůstane na svém místě. Stane se tichým mementem na válku a pro její námořníky hřbitovem. Jejich osud však nebyl ojedinělý. "Během druhé světové války se ztratilo 57 ponorek," prohlásil McCartney.
Kromě Tarponu byly v poslední době nalezeny i další dva vraky ponorek. První byla stejného typu jako ta objevená kousek od Dánska a zahynulo na ní 71 lidí. "Musíme ovšem najít způsob, jak tyhle vraky uchránit před zničením rybáři nebo před nájezdy hledačů kovů. Ostatně jsou to hroby hrdinů," uvedl historik.