Ponorky jako hřbitovy. Potápěči zdokumentovali další "hrob"

Zahraničí
5. 9. 2016 19:30
Ponorka (ilustrační foto).
Ponorka (ilustrační foto).

Druhá světová válka skončila před více než sedmdesáti lety, přesto se doteď na mnohé otázky nepodařilo najít odpověď. Dlouho se například nevědělo, co se stalo s ponorkou HMS Tarpon, kterou v roce 1940 potopila německá loď. Svůj hrob v ní našlo padesát lidí a dosud se netušilo, kde je místo jejich "posledního odpočinku". Letos se ovšem její vrak našel - 80 kilometrů od nejbližší pevniny, 40 metrů pod vodní hladinou. Po několika měsících příprav se k ponorce vydali i potápěči.

Potopenou ponorku při svém bádání v březnu našli ředitel válečného muzea Gert Norman společně s britským historikem Innesem McCartneym. Bylo to tak trochu náhodou, když na ni narazili při pročesávání mořského dna kolem dánských břehů. Jejich cílem však její nalezení nebylo; v těchto místech se totiž už v první světové válce odehrávala bitva o Jutsko - a právě po troskách z této doby se pátralo.

Zdrcující odveta

Posádka Tarponu o sobě dala naposledy vědět 10. dubna 1940 a podle německých záznamů se jí stal osudným nevydařený útok na německou loď, která měla do okupovaného Norska převážet zbraně. Ani jedno z torpéd vypálených z ponorky však cíl netrefilo. Ze strany nacistů následoval zdrcující protiútok. Schiff 40, která po britském neúspěšném ataku zůstala v bojeschopném stavu, se okamžitě vydala na zteč a za pomoci sonaru ponorku lokalizovala.

Do těchto míst poté spustila hlubinné bomby a minimálně jedna exploze udělala do Tarponu díru. To dokumentuje i stav ponorky: po vypuštěných torpédech má dvě komory prázdné, periskop je rozbitý, některé poklopy má otevřené a pod věží je vidět otvor způsobený mohutnou detonací, která pravděpodobně stála za její zkázou.

Byť se něco málo vědělo z německých archivů, místo "posledního odpočinku" se zjistilo až nyní. "Nikdo netušil, že je právě tady," uvedl jeden z nálezců McCartney pro britský deník The Guardian. Byl u toho, když se potápěči vydali k "jeho" nálezu. Vše navíc v přímém přenosu vysílala dánská televize DR3. "Neměli šanci, když trefili velitelství. Dostala se tam velmi brzy voda, neměli čas na reakci," dodal historik. Kousek od zbytků ponorky byl i kráter, který způsobila pravděpodobně jedna z bomb.

Stane se hrobem

Pozůstalí už přitom nedoufali, že se někdy dozvědí pravdu o tom, co se s jejich příbuznými stalo. Jaký je potkal osud a kde leží jejich ostatky. Teď mají jistotu. Vrak se stal součástí vodního světa. Našly zde domov tresky a také byl obalen lodními provazy a rybářskými sítěmi, které se o něj zachytily. Potápěči je odstranili, aby byla ponorka lépe vidět.

Jak bývá v těchto případech zvykem, vrak zůstane na svém místě. Stane se tichým mementem na válku a pro její námořníky hřbitovem. Jejich osud však nebyl ojedinělý. "Během druhé světové války se ztratilo 57 ponorek," prohlásil McCartney.

Kromě Tarponu byly v poslední době nalezeny i další dva vraky ponorek. První byla stejného typu jako ta objevená kousek od Dánska a zahynulo na ní 71 lidí. "Musíme ovšem najít způsob, jak tyhle vraky uchránit před zničením rybáři nebo před nájezdy hledačů kovů. Ostatně jsou to hroby hrdinů," uvedl historik.

Autor: - mar -Foto: ČTK/PA/Danny Lawson

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ