Popíral holokaust, od maďarského soudu odešel s podmínkou

Zahraničí
21. 1. 2016 19:39
Nacistický koncentrační tábor Osvětim.
Nacistický koncentrační tábor Osvětim.

Soud v Budapešti udělil tříletý podmíněný trest muži, který veřejně popíral holokaust, tedy vyhlazování Židů nacisty za druhé světové války. Obhájce se proti verdiktu odvolal.

Počátky případu sahají do června 2012, kdy Ferenc Orosházi ve svém projevu citoval úryvky z částečně životopisného románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Imreho Kertésze a tvrdil, že tyto citáty dokazují, že se holokaust nekonal.

Kertész v knize Člověk bez osudu vypráví zážitky patnáctiletého chlapce z nacistických táborů v Osvětimi a Buchenwaldu. V jedné epizodě chlapec na dotaz o plynových komorách v táborech smrti odpovídá, že je neviděl, i když o nich slyšel. Orosházi tvrdí, že to dokazuje, že holokaust nebyl. Soud odmítl Orosháziho požadavek předvolat Kertésze jako svědka.

Sám Orosházi se zúčastnil procesu pouze na začátku. Odešel poté, co prohlásil, že neuznává maďarskou ústavu a že proto odmítá uznat i právo úřadů jej soudit.

Veřejné popírání, zlehčování či ospravedlňování holokaustu nebo zločinů komunismu může být v Maďarsku potrestáno až tříletým vězením. Loni byl jiný popírač holokaustu za komentář na sociální síti potrestán pokutou ve výši 800 tisíc forintů (68.800 Kč).

Před rokem maďarský premiér Viktor Orbán uznal podíl válečných maďarských úřadů na vyvražďování Židů a prohlásil, že mnoho lidí v Maďarsku jednalo za druhé světové války "ostudně". O čtvrt roku později se ale Maďarsko připojilo k polské kritice výroků šéfa amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeye o holokaustu.Comeyho slova, že i dobří lidé z Polska či Maďarska pomohli nacistům vyvraždit miliony Židů, označila Budapešť za nepřípustně povrchní a mimořádně necitlivá.

V červnu 1944, tedy nedlouho po německé okupaci, maďarské úřady rozhodly o vyslání zhruba půl milionu Židů do nacistických táborů smrti. Kertész, který se narodil v Budapešti do židovské rodiny, byl ve svých 15 letech deportován do Osvětimi a poté do Buchenwaldu, kde se dožil svobody.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sojka Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ