Populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) by nyní volilo devět procent Němců, ukázal průzkum společnosti Forsa, který zveřejnila televize RTL. Preference AfD se tak dostaly na rekord, podle analytiků už ale strana nemá prostor k dalšímu růstu, protože se k ní přiklonili dosavadní voliči všech menších krajně pravicových a populistických stran.
Proti minulému týdnu posílila AfD o jeden procentní bod a její preference jsou v průzkumech Forsa historicky nejvyšší. K posílení strany přispěly i silvestrovské incidenty z Kolína nad Rýnem a dalších měst, při kterých mladí muži sexuálně napadli a okradli stovky žen. Podle policie jsou mezi podezřelými i běženci, proti nimž se AfD v posledních měsících ostře vymezovala.
"AfD se stala sběrným košem pro hlasy všech, kteří jsou latentně náchylní ke xenofobnímu a radikálně pravicovému myšlení," řekl šéf společnosti Forsa Manfred Güllner. Podle něj posbírala AfD hlasy, které byly dosud roztříštěny mezi několik meších uskupení, jejichž souhrnné preference se dlouhodobě pohybovaly kolem deseti procent. Nyní se podpora těchto stran propadla na minimum.
"Ten potenciál zhruba desetiny všech občanů již AfD vyčerpala. S výrazně větším posílením proto nelze nyní počítat," uvedl Güllner. "Většina občanů, kteří si dělají starosti se zvládnutím přílivu uprchlíků, si totiž uvědomuje, že AfD kromě pokřiků nemůže k řešení tohoto problému přispět," dodal.
Průzkum také ukázal stabilní podporu vládních stran. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové by získala 38 procent hlasů, koaliční sociální demokracie pak 23 procent hlasů. Preference obou nejsilnějších německých stran se dlouhodobě nemění.
Opoziční postkomunistická Levice by stejně jako Zelení získala deset procent hlasů. Na hranici volitelnosti se nadále pohybuje Svobodná demokratická strana (FDP), pro kterou by hlasovalo pět procent voličů.