Poradce exšéfa SPD <span>pracoval pro rozvědku ČSSR</span>

Zahraničí
26. 4. 2010 11:42
Složka byla údajně součástí souboru, který ČR předala Německu.
Složka byla údajně součástí souboru, který ČR předala Německu.

Složka byla údajně součástí souboru, který ČR předala Německu.Detlef Prinz, berlínský mediální magnát a blízký spolupracovník bývalého německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, údajně pracoval v 80. letech pro československou komunistickou rozvědku. Informaci přinesl časopis Focus.

Odvolává se na archivní dokumenty, podle nichž bylo Prinzovým úkolem získávat informace o amerických zařízeních a diplomatech v tehdejším západním Německu a o dění uvnitř německé sociální demokracie (SPD). Prinz obvinění odmítá a chce se proti němu právně bránit.

ČTĚTE TAKÉ: Němečtí socialisté se porazili sami, soudí komentátoři
                        Západoberlínského studenta zavraždil špion Stasi

Podle dokumentů, které Focus zveřejnil, se někdejší mluvčí odborového hnutí IG Metall s vazbami na nejužší vedení SPD dal do služeb První správy Sboru národní bezpečnosti (SNB) - rozvědky - v říjnu 1986. Pro československou tajnou službu podle nich pracoval jako agent s krycím jménem Erwin do srpna 1990, kdy Praha spolupráci ukončila.

Bývalý ministr zahraničí Německa a šéf SPD Steinmeier.O Prinzově protistátní činnosti má německá tajná služba podle Focusu informace nejméně deset let - od okamžiku, kdy Česká republika po vstupu do NATO předala Berlínu akta o síti českých agentů v Německu, čímž chtěla demonstrovat důvěru v nového aliančního partnera. Tyto citlivé informace tehdy podle magazínu osobně odevzdal tehdejší sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan a údaje o "Erwinovi" v nich prý nechyběly.

Do rukou spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe, které případy vlastizrady v Německu vyšetřuje, se ale podle Focusu nedostaly. Kde se v současnosti nacházejí, není známo.

Steinmeierův problém

Nepříjemné je toto odhalení zejména pro někdejšího šéfa německé diplomacie a neúspěšného kancléřského kandidáta SPD v loňských volbách Steinmeiera, který v době svého ministrování bral Prinze s sebou na zahraniční cesty jako svého poradce a který přispíval do Prinzových periodik.

Současný vůdce opoziční SPD ve Spolkovém sněmu Focusu řekl, že nevěděl o tom, že jeho blízký spolupracovník je veden ve složkách československé tajné služby, ani že němečtí zpravodajci dostali tuto informaci od českých kolegů už před deseti roky. Steinmeier měl přitom v této době v kabinetu bývalého kancléře Gerharda Schrödera (SPD) na starosti právě tajné služby.

Sám Prinz se odmítl Focusu ke kauze vyjádřit. Nedělníku Bild am Sonntag ale popřel, že by kdy pro nějakou tajnou službu pracoval. Existenci třísetstránkové složky, na niž se Focus odvolává, si devětapadesátiletý podnikatel vysvětluje tím, že ji bez jeho vědomí a bez jeho zapojení založila nějaká třetí osoba. Prinzův právní zástupce následně oznámil, že proti časopisu Focus chystá rozsáhlé civilní i trestněprávní kroky. Informace magazínu jsou podle něj "zcela scestná obvinění", která se zakládají na "pochybných materiálech pochybného obsahu".

Ilustrační foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ