Německé půlroční předsednictví Evropské unie končí 1. července a evropské otěže přebírají Portugalci. Lisabonská vláda označila za svou prioritu jednání o reformě EU. Důraz klade také na vztahy s Brazílií a Afrikou.
Portugalsko bude Evropské unii předsedat již potřetí. Za dvě předchozí předsednictví z let
Příznivou okolností pro portugalského premiéra je také fakt, že dohody o budoucí reformě EU se nakonec podařilo dosáhnout během německého předsednictví. Pokud by v obtížném manévrování mezi často protichůdnými zájmy jednotlivých národních států neuspěla německá kancléřka Angela Merkelová, Portugalsko by v tomto cíli s největší pravděpodobností neuspělo také.
Úkolem Portugalska nyní bude na základě mandátu, jejž vyjednalo Německo, vést jednání o nové unijní smlouvě, která má nahradit zamítnutou euroústavu. Sócrates se zatím v zahraniční politice příliš neprofiloval, a proto je otázkou, zda bude stejně úspěšný jako jeho předchůdkyně Merkelová.
Pod vlivem své koloniální minulosti chce Portugalsko dále navázat strategickou spolupráci EU s Brazílií. V tomto duchu dojde již 4. července v Lisabonu ke schůzce s brazilským prezidentem Lulou da Silvou.
Má dojít také k dalšímu posílení spolupráce s Afrikou, zejména v oblasti hospodářské spolupráce a migrace. Problematičtější budou zřejmě jednání s Ruskem, jehož vztahy s unií v poslední době velmi ochladly.
Na prvním snímku portugalský premiér José Sócrates, na druhém německá kancléřka Angela Merkelová s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Borrosou.
Foto: AP