Portugalsko má po deseti letech nového prezidenta

Zahraničí
9. 3. 2016 12:30
Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.
Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Portugalsko má po deseti letech nového prezidenta. Sedmašedesátiletý právník Marcelo Rebelo de Sousa, který proslul v posledních letech jako televizní politický komentátor, vystřídal v úřadu Aníbala Cavaca Silvu (76). Ten už po dvou pětiletých obdobích v lednových volbách nemohl kandidovat.

Nový prezident je považován za nekonvenčního politika, což dokazuje i to, že na středeční inauguraci podle portugalského listu Público přišel pěšky. Na slavnostní ceremonii bylo pozváno přes pět set hostů. Zúčastnil se jí například i španělský král Felipe VI. či bývalý brazilský prezident Fernando Henrique Cardoso.

Nový prezident de Sousa je stejně jako ten předchozí členem opoziční středopravé Sociálnědemokratické strany a mnozí s napětím očekávají, jak se postaví ke krokům levicové vlády, která vzdoruje Bruselu stran dalších opatření na snížení schodkového rozpočtu.

Bývalý portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva.Španělský deník El País ve středečním komentáři de Sousu popsal mimo jiné jako hyperaktivního metodika, který diktuje svým sekretářkám dva dopisy najednou, hypochondra či rozvedeného katolíka, který přes tři dekády žije neoddán se svou bývalou studentkou Ritou Amaralovou.

Profesor de Sousa vystudoval právo, které vyučuje na Lisabonské univerzitě. Podle listu El País je pozoruhodné, že již v prvním kole prezidentských voleb získal 52 procent hlasů, aniž uspořádal jediný volební mítink. Kampaň ho prý stála 157 tisíc eur (asi 4,2 miliony korun), což je podle španělského deníku například pětkrát méně, než vydal komunistický kandidát.

De Sousa odmítal peníze na kampaň od firem. "Kdyby mi dali peníze podnikatelé, musel bych je pak brát sebou letadlem do Číny," prohlásil před volbami de Sousa. A dodal, že politici by mu to pak připomínali, když by se vyjadřoval k zákonům v parlamentu.

Právě kvůli nezávislým postojům neměla politická kariéra de Sousy vzestupnou tendenci. Po karafiátové revoluci v roce 1974, která v zemi svrhla téměř padesátiletou fašistickou diktaturu, vstoupil de Sousa do Sociálnědemokratické strany (PSD), za niž se stal poslancem. Počátkem osmdesátých let byl i rok ministrem pro parlamentní otázky, pak ale z vyšší politiky zmizel.

Ještě za diktatury v roce 1973 de Sousa spoluzakládal portugalský týdeník Expresso, v němž působil dlouhá léta. Od devadesátých let byl politickým komentátorem nejprve v rozhlase a pak v televizi.

Portugalsko má parlamentní politický systém, ale prezident může vetovat zákony, vyhlašovat volby či rozpustit parlament, jmenuje a odvolává premiéra a členy vlády.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Armando Franca

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ