Portugalsko schválilo částečnou legalizaci interrupcí
08.03.2007 21:36
Portugalský parlament schválil zákon o legalizaci interrupcí do desátého týdne těhotenství na žádost ženy v zařízeních, které je státem k tomu autorizované. Pro zmírnění zákona o potratech se v únoru vyslovila většina Portugalců, kvůli nízké volební účasti však nebyly jeho výsledky pro vládu závazné.
Výsledků referenda využila vláda premiéra Josého Sócratese a předložila návrh příslušného dokumentu parlamentu. Pro zákon hlasovali socialističtí a komunističtí poslanci, zákonodárci Zelených a radikálního Levicového bloku. K nim se připojilo 21 poslanců z opoziční liberální sociálnědemokratické strany. Pravicová Lidová strana hlasovala proti a vyzvala prezident Aníbala Cavaca Silvu, aby zákon vetoval.
Předešlý zákon z roku 1984 patřil k nejrestriktivnějším v Evropě a ženy, které potrat podstoupily, mohly být odsouzeny až na tři roky vězení. Výjimkou bylo znásilnění, ohrožení života matky nebo deformace plodu. Za provedení interrupce mohl být potrestán odnětím svobody i lékař. Podle studie, kterou loni v prosinci zveřejnila Asociace pro rodinné plánování, potratilo v roce 2005 nelegálně 18.000 Portugalek.
Při referendu z roku 1998, jehož se ale zúčastnilo jen něco přes 30 procent voličů, se 51 procent hlasujících vyslovilo proti legalizaci interrupcí.
Nejtvrdší potratové zákony v Evropské unii má Malta, která trestá interrupci, ať jsou důvody jakékoli, a Irsko, které ji připouští pouze v případě ohrožení života matky. Nejliberálnější přístup k této otázce v rámci Evropské unie mají severské země a také země střední a východní Evropy včetně České republiky. Jako první legalizovalo za jistých okolností potraty Švédsko, a to už v roce 1938.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.