Porýní je rájem zelených papoušků alexandrů
27.09.2007 15:59
Lidé bloumající městskými parky a kolem stromořadí na západě Německa často nevěří svým vlastním očím, když se koruny tamních platanů při západu slunce začnou hemžit papoušky. Jde o velmi společenské tvory, alexandry malé.
Právě platany, které v těchto končinách nejsou sice původem doma, ale v hojném počtu se ujaly například v Kolíně nad Rýnem, Wiesbadenu a Mohuči, poskytují vhodné podmínky pro život až nepatřičně barevným opeřencům, napsal německý deník Die Welt.
Stále nová hejna zelených ptáků s dlouhými ocasními péry přistávají na platanech vysázených kolem břehů Rýna a před západem slunce se hašteří za hlasitého vřeštění o nejlepší místečka na "spacích stromech", jimž se také říká "sňatkový bazar". Kolemjdoucí, vychutnávající raný podzim, nevěří svým očím.
Počátek neobvyklého jevu je třeba hledat v 60. letech, kdy byly do Německa hromadně dováženi alexandři malí (Psittacula krameri) z Indie. Jedna z mnoha legend praví, že rozšíření papoušků v okolí Wiesbadenu a Mohuče rozpoutala silná bouře, při níž vyvrácený strom proměnil v třísky voliéru jednoho místního obchodníka s exotickým ptactvem.
Jisté je, že tropičtí ptáci, jejichž původní domovinou je subtropický pás táhnoucí se od Senegalu až po Srí Lanku, přežili německé zimy. V průběhu let se začaly pozoruhodné kolonie těchto drobných opeřenců vyskytovat po tisících především v městských parcích a malých zahrádkářských koloniích podél Rýna.
Největší kolonie alexandrů se vyskytují v okolí Kolína nad Rýnem, o něco menší kolem Wiesbadenu a Mohuče, další skupinky žijí ve Wormsu, Ludwigshafenu a Heidelbergu.
"Nejlépe se tito ptáci dají pozorovat v zimě, neboť mezi zelenými listy se zelení papoušci ne vždy snadno hledají," tvrdí amatérský ornitolog Detlev Franz, jemuž ptáci velcí až 40 centimetrů učarovali hned, když je před deseti lety poprvé spatřil. Ve Wiesbadenu chodí jednou týdně se zápisníkem a fotoaparátem ke stromu, na němž přenocují.
Jedním z oblíbených revírů alexandrů malých se stal zámecký park ve wiesbadenské čtvrti Biebrich. V okolí někdejší rezidence knížat z Nassau však nejsou vždy vítanými hosty. "Ptáci požírají poupata, semínka a plody ze stromů a keřů," tvrdí místní firma spravující reality. Žádné cílené vyhánění papoušků se však nekoná. Škody, kteří alexandři způsobují na dřevinách Porýní, jsou zanedbatelné s tím, jakou paseku dokážou nadělat v Indii, kde po sobě nechávají holožíry.
V Porýní si zvykli na neobvyklý jídelníček, nad nímž kroutí hlavou i experti. S oblibou vyzobávají jádra nezralých zelených třešní a jedí jejich vlastně jedovatý vnitřek. Nebo hodují na rovněž jedovatých tisech.
Někteří morousové sice požadují jejich vyhubení, neboť nepatří do místní přírody a nemají přirozené nepřátele. Přemnožení alexandrů malých zatím v Německu nehrozí kvůli tuhým zimám. Proto se také sdružují v teplejším mikroklimatu měst, která jim navíc poskytuje hojnost potravy. Exotičtí ptáci rovněž oceňují svit pouličních lamp a hluk, neboť v takových místech se cítí chráněni před sovami.
Na fotografii: Papoušek alexandr velký, nedatováno
FOTO: dolin.estranky.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.