Posílení Frontexu? Země EU zdůrazňují potřebu praktického řešení

Zahraničí
6. 12. 2018 17:04
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Země EU se zřejmě vysloví pro pomalejší navyšování počtů příslušníků evropské pobřežní a pohraniční stráže, než s jakým počítá letošní návrh Evropské komise. Jak ve čtvrtek České televizi na okraj jednání ministrů vnitra osmadvacítky v Bruselu řekl náměstek českého ministra Jakub Kulhánek, hledají země ohledně posilování pobřežní stráže především praktická a funkční řešení.

Posílení personálu i mandátu transformované agentury Frontex má napomoci lepší ochraně vnější hranice Evropské unie. Rozšíření mandátu Česká republika podporuje, především pokud se týká posílení možností agentury podporovat a pomáhat s ochranou hranic přímo orgánům v jednotlivých členských zemích.

Zásadní je také rozšíření možností agentury podílet se na návratové politice a pracovat také ve třetích zemích, tedy mimo území Evropské unie. Evropská komise před několika měsíci předložila návrh počítající nejen s širším mandátem, ale také s rozšířením počtů příslušníků na 10 tisíc už v roce 2020. K takové možnosti je ale řada unijních zemí skeptických, věc se příliš nelíbila například ani českému premiérovi Andreji Babišovi. Za utopii to ve čtvrtek označil i německý ministr vnitra Horst Seehofer.

Nynější rakouské předsednictví EU proto podle Kulhánka pracuje s kompromisním návrhem předpokládajícím rozložení do delšího časového období, kdyby na 10 tisíc personál vzrostl až v roce 2025 či 2027. "Teď řešíme možnosti kompromisu a doufáme, že se nám ho podaří najít do 31. prosince," řekl při příchodu na čtvrteční jednání novinářům rakouský ministr vnitra Herbert Kickl. "Pozitivní je, že jsme se posunuli k hledání praktických řešení," poznamenal ve čtvrtek Kulhánek. Debata okolo Frontexu se tak podle něj nyní ubírá směrem, o který Česko usilovalo.

Boj s převaděči a pašeráky lidí podle něj vyžaduje posílení unijních agentur i efektivní výměnu informací nejen uvnitř EU, ale i se státy třeba v severní Africe. Unie musí být podle něj schopna využít pák, které má v rozvojové pomoci či vízových dohodách k tomu, aby se zeměmi tranzitu a původu migrantů domluvila funkční dohody o vracení těch, kdo v Evropě nárok na azyl nezískají. "To je jeden ze zásadních problémů. Pokud nezlepšíme návratovou politiku, tak evropská veřejnost může začít mít pochyby o efektivním fungování EU," upozornil náměstek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Winfried Rothermel

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ