Posvátné krávy silnic

Zahraničí
4. 2. 2007 09:13
Hlavně němečtí výrobci se obávají, že striktvní horní hranice škodlivin by mnho modelů aut neúměrně zdražila. Automobilové koncerny ale mají snadný přístup do nejvyšších pater EU.
Hlavně němečtí výrobci se obávají, že striktvní horní hranice škodlivin by mnho modelů aut neúměrně zdražila. Automobilové koncerny ale mají snadný přístup do nejvyšších pater EU.

Hlavně němečtí výrobci se obávají, že striktvní horní hranice škodlivin by mnho modelů aut neúměrně zdražila. Automobilové koncerny ale mají snadný přístup do nejvyšších pater EU.Kancléřka Merkelová, jejíž země nyní předsedá Unii, označuje ochranu klimatu za otázku přežití. Verheugen, nejmocnější Němec v Komisi EU, ale začal hájit výrobce, jejichž silné vozy nedokážou dodržet navrhované emisní limity.

Čerstvé zákopy v bruselské centrále EU probíhají na linii mezi komisařstvími Němce Güntera Verheugena, který má na starosti průmysl, a Řeka Stavrose Dimase, do jehož agendy patří ochrana životního prostředí. Jde o vleklý spor, který se však nyní vyostřil. Jde o vleklý spor, který se však nyní vyostřil.

Podle směrnice, jejíž návrh chce Dimas předložit do dvou až tří měsíců Evropskému parlamentu a národním vládám, by od roku 2012 měli výrobci dodávat na trh jen flotily osobních aut a malých dodávek, jejichž modely by v průměru vypouštěly méně než 120 gramů kysličníku uhličitého na kilometr. Není to jen z Řekovy hlavy. Zmíněný limit požadovali loni v červnu na summitu i šéfové států a vlád EU. Europarlament se v rezoluci dokonce vyslovil pro normu ještě přísnější.

Hrozbu upletení tvrdého normativního biče na zplodiny se lobbistům automobilek dařilo léta zažehnávat. Roku 1998 přišli výrobci s vlastním závazkem, že do deseti let omezí CO2 vypouštěný do ovzduší na 140 gramů. S výjimkou Francouzů svému závazku ale evropské automobilky zjevně nejsou schopny dostát. Zklamáním jsou podle řeckého komisaře i snahy zemí EU o daňové zvýhodňování kupujících, kteří se rozhodnou pro ekologičtější vůz. Zaznívá také názor, aby služební auta, jež by nesplňovala navrhovanou normu, nebylo možné odepisovat z daní.

Komisař Günter Verheugen má pro automobilové koncerny pochopení.Sbohem některým vozům?

Komisař pro průmysl Verheugen návrhy Dimase odmítá. Jednotné horní hranice pro škodliviny a spotřebu by podle něj znamenaly konec pro některé modely aut, hlavně německé. Tamní výrobce špičkových značek odlišuje od konkurence nadměrná nabídka velkých, těžkých a především silných vozů. Všem, kdo milují mocné broukání motorů pod kapotou, by navrhované normy zkazily veškerou radost.

Hlavně ale, zdůrazňuje německý Svaz automobilového průmyslu (VDA), ochrana klimatu nesmí ohrožovat hospodářský růst a pracovní místa. „Nikdo přece neočekává, že rodinný domek bude mít stejnou energetickou spotřebu jako garsonka,“ argumentuje prezident VDA Bernd Gottschalk, jenž se obává politiky EU proti Německu. Nové limity musejí být podle něj fér, nelze měřit stejným loktem třeba porsche a fiat.

Experti v branži vycházejí z toho, že výrobci jako Porsche, Mercedes-Benz nebo BMW nebudou moci svým mixem modelů závazky z roku 1998 dodržet. Propočty prognostického ústavu B&D Forecast ukazují, že množství CO2 vypuštěného na kilometr činilo loni u Daimler-Chrysleru v průměru 183,6 gramů a u BMW 190,1 gramů. Porsche pokulhává s 297 gramy za svým závazkem o 112 procent.

K významným argumentům pro silné vozy patří, že je žádají zákazníci. Žádný koncern na světě si nemůže dovolit ignorovat reálně existující poptávku, přiznává Sven Jansen, mluvčí Automotoklubu Německa (AvD). Hlavní viníky vidí v kupujících.

Ačkoli ještě loni hovořil jinak, dnes se eurokomisař Verheugen snaží ideu zákonné horní hranice pro škodliviny ze všemožných stran torpédovat. Obecný cíl 120 gramů CO2 do roku 2012 sice nezpochybňuje, ale mělo by být možné k němu dospět různými integrovanými cestami: lepšími motory, pneumatikami s nižším třením či zkvalitněním dopravních konceptů, které by omezovaly vytváření kolon na silnicích.

Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel chce zahrnout do propočtů i auta na biopohon. Myslitelné je podle Verheugena i zapojení autobranže do kšeftu s emisemi. Výrobci by tak mohli pro své žrouty benzinu nakupovat certifikáty CO2, což by jim ušetřilo ohromné investice do vývoje úsporných motorů.

Kličkující Barroso

Zplodiny jsou citlivým tématem a bruselští úředníci se dosud spíše zdráhali vyvíjet na významné průmyslové odvětví tvrdý tlak. Verheugenovi se třetí lednový týden na pravidelném zasedání Komise podařilo stáhnout Dimasovu agendu z programu. Jeden z bruselských komentátorů přirovnal předsedu Komise EU Manuela Barrosa k dítěti, které ze strachu odkládá návštěvu u zubaře. Oznámit novou strategii ohledně CO2 ale Komise tak jako tak musí; do léta by se na ní měly shodnout členské země Unie.

Další těžký úkol pro kancléřku Angelu Merkelovou za nynějšího německého předsednictví EU. Zastánci přísných opatření stran zplodin se obávají, že Barroso se omezí na spíše obecné formulace a apely, pročež svou stranickou kolegyni Merkelovou nepřivede do rozpaků a ona nebude muset bacit pěstí do stolu.

Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Španělsko se chystá zakázat sociální sítě lidem mladším 16 let

Zahraničí
25. 3. 2025
ilustrační foto

USA se prý s Ruskem a Ukrajinou dohodly. Na plavbě a zákazu úderů na energetiku

Zahraničí
25. 3. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu soudu přiznal nevhodné chování k ženám. Rád se jich prý dotýká

Zahraničí
Aktualizováno: 25. 3. 2025 16:34

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ