Deset let trvalo pátrání po sovětské ponorce „S-2", která se potopila za druhé světové války. Vrak nyní našli švédští a finští potápěči v průlivu Jižní Kvarken mezi Ålandskými ostrovy a pobřežím Švédska. Na dně moře ležel téměř 70 let.
Ponorka třídy S najela během sovětsko-finské „zimní války" 2. ledna roku 1940 na minu a klesla ke dnu. Exploze zničil přední část plavidla. Na její palubě bylo 50 námořníků.
Vrak byl objeven pomocí dálkově ovládané kamery. Jak je v těchto případech obvyklé, objevitelé vraku dosud nezveřejnili polohu ponorky, která je považována za mořský hrob.
Zničené plavidlo patřilo do sovětské Baltské flotily a mělo za úkol dostat se do Botnického zálivu. S-2 je největší ponorkou zničenou za sovětsko-finské války.
Ponorky středně těžké třídy S patřily za druhé světové války k nejvíce používaným sovětským válečným námořnictvem. A byly také nejúspěšnější.
Vnějším vzhledem se nápadně podobaly německým ponorkám třídy VII, k nimž patřila i ponorka U-96, kterou na celém světě proslavil film „Das Boot" (Ponorka). Není to náhoda.
Oba lodní typy vycházely z designu, který byl výsledkem spolupráce německých a sovětských inženýrů před vypuknutím 2. světové války.
Během ní ale nacistické Německo nasazovalo podmořská plavidla mnohem intenzivněji než Sověti. Zatímco ponorky třídy S potopily za celou válku lodě s hrubým výtlakem „jen" 80 tisíc tun, pouze jedna jediná německé ponorka U-48 třídy VII poslal ke dnu 300 tisíc tun.
Celkem Němci za války potopili zhruba tři tisíce obchodních a vojenských lodí s asi 30 tisíci lidmi na palubě. Posádky německých ponorek ale za své úlovky zaplatily rovněž krvavou daň. Počet obětí v jejich řadách činil rovněž asi 30 tisíc ze 40 tisíc mužů, kteří na podmořských člunech sloužili.
Foto: Wikipedia a Reuters