Bezpečnostní orgány se obávají zuřivých protestů, zemský soud v Drážďanech se změnil v pevnost. Za přísných bezpečnostních opatření v něm dnes začal ostře sledovaný proces v mužem, jenž ve stejné budově ubodal letos v létě k smrti těhotnou ženu - Egypťanku.
Motivem činu byla prý rasová nenávist. Podle německých médií vrah Alex W. pocházející z Ruska, nenávidí cizince a zvláště muslimy. Výši trestu, jaký obžalovanému hrozí, domácí tisk neupřesňuje
Osmadvacetiletý obžalovaný žije v Německu od roku 2003 a má německý pas. Před soudem v Drážďanech stanul už letos 1. července za to, že na dětském hřišti nadával ženě se zahalenou hlavou. Když ho muslimka požádala, aby uvolnil houpačku jejímu dítěti, označil ji za islamistku, teroristku a couru.
Za urážku ho soudci loni potrestali pokutou 780 eur (nyní asi 20 200 korun). Odsouzený se ale odvolal. Při červencovém odvolacím řízení pak Egypťanku v soudní síni pobodal. Bodl ji nejméně šestnáctkrát. Těhotná žena zraněním podlehla. Útoku přihlížela i její tříletá dcera.
Obžalovaný pak vážně zranil i jejího manžela, který se jí snažil pomoci. Manžela navíc v soudní budově omylem postřelil policista.
Podle německých médií se obětí stala vzdělaná, šťastná žena z dobré rodiny, která studovala farmacii. Její manžel promoval na drážďanském Ústavu Maxe Plancka.
Případ vyvolal v Německu samotném i v zahraničí protesty. Nejvíce v Egyptě kde podle tamních médií mnoho lidí žádá pro vraha trest smrti. Berlín si nicméně oddechl, že emoce na Nilu se zatím drží v mezích a že v ulicích nehoří žádné německé vlajky.
Německá vláda se snaží za každou cenu zabránit, aby proces vyvolal neklid a protesty v muslimských zemích, jak tomu bylo například u dánských karikatur Mohameda.
Podle některých zástupců německé muslimské komunity vražda ukázala, že muslimové v Německu jsou vystaveni rasové nenávisti. Objevily se i výzvy k odplatě a zabití obžalovaného. I z tohoto důvodu proces provázejí přísná bezpečnostní opatření. Na proces dohlížejí dvě stovky policistů. Počítá se s tím, že soud může trvat až tři týdny. V budově se po tu dobu nebudou konat žádná jiná soudní líčení.
Stráž dnes přivedla obžalovaného k soudu s pouty na rukou i na nohou. Hlavu si zakrýval kapucí a tvář slunečními brýlemi. V soudní síni ho od veřejnosti dělila skleněná stěna vysoká 2,5 metru. U soudu se dnes objevil také zraněný manžel mrtvé ženy. Přišel k němu o berlích. Jeho a další členy rodiny zastupuje osm právníků.
Mezi pozorovateli nechyběl ani egyptský velvyslanec v Německu. Řekl, že očekává spravedlivý proces. "Mám v německou justici velkou důvěru," uvedl. Proces sledují přímo z Egypta prezident tamní advokátní komory a další prominentní právníci.
Jen z Egypta se u drážďanského soudu akreditovalo 20 novinářů. Žurnalistům z Arábie se dostává sotva vídané pozornosti německých orgánů. Už před odjezdem z domova dostali například do arabštiny přeložené průvodce a dokumenty o německém právu. Přímo na místě jim jsou k ruce diplomaté, aby jim případně vše vysvětlovali a nedocházelo k nedorozuměním. Cílem je pokud možno „neutrální zpravodajství".
Foto: DPA, Reuters a ČTK/AP