Chorvatským hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár, který dva dny planul v oblasti Dubrovníku a v neděli zasáhl několik okrajových čtvrtí tohoto turisty hojně navštěvovaného města, zaneseného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Oznámily to oficiální zdroje.
"Jsme spokojeni s vývojem situace. Naše síly odvedly během noci velkou práci a nyní požár kontrolujeme v celé jeho délce," prohlásil zástupce velitele místní brigády hasičů Tomislav Vuko.
Ještě v úterý ráno bojovali hasiči proti několika požárům blízko čtvrtí na okraji Dubrovníku, ale rovněž v několika lokalitách situovaných asi sedm kilometrů východně od města, kde oheň zasáhl od pátečního večera dvě aglomerace. Již téměř uhašený požár kolem historické "perly" Jadranu rozdmýchal v noci na dnešek silný vítr.
Vuko upřesnil, že zmírnění větru dnes umožnilo třem letadlům přispěchat na pomoc 250 hasičům a stovkám místních obyvatel, kteří proti plamenům bojují.
Úřady zdůraznily, že turistům nehrozí žádné nebezpečí a že hotely, v nichž jsou rekreanti ubytováni, jsou blízko u moře, kde je požár neohrožuje.
Českých turistů se požár v Dubrovníku nijak nedotkl. "Nikomu se nic nestalo a ani nebylo nutné nikoho stěhovat do jiného hotelu," řekl mluvčí cestovní kaceláře Čedok Tomáš Brejcha. Ani cestovní kancelář Fischer nezaznamenala kvůli požáru problémy. "Nijak se to našich klientů nedotklo. Včera jsem mluvil s delegátkou a vše je v pořádku. Nejsou ani nijak ohroženy plánované odlety našich klientů do těchto míst," řekl mluvčí Dan Plovajko.
"Nikdo z českých turistů mě nekontaktoval a nemám informace, že by se někomu něco stalo," řekla portálu TÝDEN.CZ konzulka v Chorvatsku Veronika Honsová. Podle Honsové na několika místech v okolí Dubrovníku stále ještě hoří, ale požáry neohrožují ani lidi, ani majetek. Komunikace v okolí města jsou zcela průjezdné a přestal foukat silný vítr, což usnadňuje hasičům práci.
Několik dalších požárů, které se přibližují k Dubrovníku, se šíří ze sousední Bosny a Hercegoviny. Chorvatské úřady v této souvislosti oznámily, že budou po tomto státu požadovat, aby přijal opatření proti požárům, nebo aby poskytl Záhřebu odškodné za způsobené škody.
Na frontě plamenů dlouhé asi 15 kilometrů bojovalo během noci s živlem asi 500 hasičů. Dokázali před plameny zachránit přes 100 domů. Oheň řádící v oblasti od soboty již zničil více než 500 hektarů lesního porostu, vyschlého dlouhotrvajícím vedrem a suchem. Na chorvatském jaderském pobřeží bylo jen za měsíc červenec registrováno 900 požárů a shořelo zde na 2300 hektarů porostů a lesa.
Chorvatské úřady soudí, že mnohé z požárů byly založeny úmyslně. Dosud bylo zatčeno 12 osob podezřelých ze žhářství. Pětapadesátiletý muž například údajně založil sedm požárů, jeden z nich v Bosně, odkud se rozšířil do Chorvatska.
Hasiči bojují s ohněm kolem Dubrovníku od uplynulého víkendu. Nejhorší situaci zažíval Dubrovník těsně před půlnocí ze soboty na neděli, kdy se požár rozšířil až do okrajových částí města, které je památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Nakonec živel strávil pouze jediný dům na periferii přístavu.
Na hašení požáru, který v jednom okamžiku vytvořil souvislou hradbu plamenů v délce 20 kilometrů, spolupracovaly stovky hasičů i místních obyvatel. Boj s živlem si mezi nimi vyžádal 21 zraněných, převážně nadýchání kouřem. K pondělnímu příznivému vývoji přispěl především fakt, že přestal vát silný vítr, který v minulých dnech napomáhal šíření plamenů. V noci na dnešek se ale vítr vrátil, což se okamžitě projevilo na obratu situace.
Foto: AP