V současné době je v Británii v oběhu tolik falešných jednolibrových mincí, že královská mincovna zvažuje jejich stažení z oběhu a nahrazení novou sérií, píše britský Daily Telegraph.
Nové odhady ukazují, že falešná je pravděpodobně každá šestatřicátá jednolibrovka, celkem 41 milionů mincí. Jde o rekordní číslo, které naznačuje, že padělatelé v uplynulé dekádě více než ztrojnásobili své úsilí.
ČTĚTE TAKÉ: Spekulanti táhnou proti britské libře
Slabá libra trápí Iry. Museli zlevnit pivo
Loni byla falešná každá čtyřicátá. Experti a britští poslanci upozorňují, že úroveň padělků je tak vysoká, že hrozí prudký propad důvěry zákazníků v nejoblíbenější místní minci.
"Má to ohromný efekt na důvěru v naši měnu. Jasné je, že nad jednolibrovkou se musí Královská mincovna zamyslet. I jeden padělek ze stovky mincí je příliš. Pokud ji vrátíte do obchodu, kde jste ji dostali, mohou vám ji vyměnit, ale nemusí. Mnoho lidí kvůli tomu přichází o peníze. Doufám, že se vláda tomuto problému bude věnovat důrazněji," řekl konzervativní poslanec Andrew Rosindell. Největší problém jsou padělky pro malé obchody, kterým banky falešné mince odmítají.
Robert Matthews, bývalý přední inspektor mincovny uvedl: "Pokud počet padělků poroste tímto tempem, ministerstvo financí se bude muset rozhodnout, zda raději nestáhnout mince z oběhu a nevydat nové."
Takový krok by byl ale pro běžné spotřebitele složitý a pro vládu drahý. V jiných zemích k nim ale centrální banky již v minulosti přikročily, když počet padělků překročil únosnou míru. Pětirandová mince byla znovu vydána v roce 2007 poté, co ji jihoafričtí taxikáři a obchodníci pro jistotu přestali přijímat. A to byly padělky pouze dvě procenta mincí, britských jednolibrovek jsou padělána téměř tři procenta.
Podle expertů je pro běžného zákazníka v Británii stále obtížnější rozpoznat padělek. Zachytí jej však automaty, které dokážou rozpoznat, zda je mince složená z předepsaných slitin. Nejméně polovina padělků je ale tak dobrá, že odolá i těmto testům.
Foto: ČTK/AP, wwww.profimedia.cz