Právo na pušku či pistoli ve skříni? Švýcaři hlasují

Zahraničí
13. 2. 2011 09:35
Švýcarky podporují omezení zbraní více než muži.
Švýcarky podporují omezení zbraní více než muži.

Občané Švýcarska dnes v referendu rozhodují o zpřísnění zákona o zbraních. Jedna nebo více střelných zbraní ve třech z pěti domácností alpské země. Podle průzkumů krátce před hlasováním se 55 až 58 procent dotázaných vyslovilo proti navrhovaným omezením ve vlastnictví zbraní.

Mezi hlavní odpůrce iniciativy patří vláda, národně-konzervativní Švýcarská lidová strana a různé armádní svazy. Proti nim stojí především zelení, mírová a církevní sdružení. Každý rok zemře ve Švýcarsku střelnou zbraní kolem tří stovek lidí, zní jejích nejsilnější argument.

Pachateli jsou především muži. Důvodem je, že Švýcaři doma skladují zhruba 2,3 milionu střelných zbraní - vojenské či lovecké pušky a pistole. Bohaté arsenály vděčí za svou existenci také armádě. Vojáci země helvétského kříže mohou totiž tradičně přechovávat svou výzbroj doma.

Útočné pušky v šatníku jsou reliktem studené války, kritizují odpůrci zbraní. A poukazují na fakt, že za uplynulých čtyřicet let se oficiálně ztratilo 4700 armádních zbraní, většinou při vloupáních.

Podle iniciátorů referenda by vojáci měli své pušky a pistole přechovávat jen v armádních zbrojnicích. Dále by se mělo ztížit pořizování zbraní a všechny by měly být navíc zaneseny v národním registru.  

Odpůrci dnešního referenda zdůrazňují, že zákon o zbraních se v uplynulých letech už několikrát zpřísnil. Zakázal se mimo jiné volný obchod se zbraněmi mezi soukromými osobami a vojáci už nesmějí skladovat doma munici i pušku pohromadě.

Skladování armádních zbraní doma má ve Švýcarsku tradici.Hlavně pravicoví politicí varují, že v případě přijetí přísnějšího zákona bude důsledkem "zbraňový monopol pro zločince". Slušným švýcarským občanům se přístup ke zbraním stále ztěžuje, zatímco kriminálníci, kteří na žádné zákony nedbají, se v klidu dále vyzbrojují.

Podle nereprezentativní ankety, kterou mezi čtyřmi desítkami tisíc svých čtenářů uspořádal list "20 Minuten Online", si 16 procent dotázaných myslí, že právo na vlastnictví střelné zbraně by mělo být zakotveno v ústavě. S tím souhlasí dalších 45 procent hlasujících, ale zmíněné právo by omezili jen na švýcarské občany.

Mohutným impulsem debat o vlastnictví střelných zbraní se stal v září roku 2001 masakr v parlamentu kantonu Zug. Do budovy tehdy vnikl v převlečení za policistu Friedrich Leibacher, Švýcar a vášnivý sběratel zbraní, a při zběsilé střelbě kolem sebe zabil 14 lidí a řadu dalších těžce zranil. Přeživší dodnes trpí těžkými traumaty.

Autor: - pp -Foto: Profimedia , Zentrum elektronische Medien (ZEM)

Další čtení

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ