Před osmdesáti lety vznikl britský Commonwealth

Zahraničí
11. 12. 2011 08:13
Zasedání premiérů Commonwealthu, 2011, australský Perth.
Zasedání premiérů Commonwealthu, 2011, australský Perth.

Síla separatismu, klíčící v provinciích britského impéria na úsvitu 20. století, donutila Londýn k vydání Westminsterského statutu. Tento zákon přijatý před 80 lety, 11. prosince 1931, formálně uznal rovnoprávné postavení parlamentů zámořských dominií (Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Jihoafrická unie, Nový Foundland) a Irska vůči tomu westminsterskému. Britské impérium změnil v Britské společenství národů, které se od roku 1946 začalo nazývat Společenství (Commonwealth).

Statutu předcházela takzvaná Balfourova deklarace - zpráva z imperiální konference britského impéria v Londýně roku 1926, která říká, že "dominia jsou autonomní společenství uvnitř britského impéria, rovnoprávná svým statutem, nepodřízená jedno druhému v žádné ze svých vnitřních či vnějších záležitostí, ačkoli spojena společnou věrností koruně a volně sdružena jako členové Britské společnosti národů".

Mezinárodní postavení a státnost dominií tak byly posilovány a k řešení otázky jejich podřízenosti vůči britské koruně v roce 1929 svolali imperiální konferenci, jejíž doporučení měla být vložena do Westminsterského statutu. Ten byl v roce 1930 schválen další imperiální konferencí, na níž byly zastoupeny všechny členské země.

Modře členové, zeleně pozastavené členství (Fidži), oranžově bývalí členové, tyrkysově britská zámořská území a korunní závislá území.

Modře členové, zeleně pozastavené členství (Fidži), oranžově bývalí členové, tyrkysově britská zámořská území a korunní závislá území.

Konference akceptovala rostoucí separatismus a neochotu dominií podílet se na mezinárodních smluvních závazcích Británie.

Zasedání premiérů Commonwealthu, 1944.Také bylo doporučeno, aby generální guvernér reprezentující krále a fungující jako hlava státu v každém dominiu už nadále nezastupoval britskou vládu v diplomatických vztazích mezi oběma zeměmi.

Podle statutu už nemohl britský parlament napříště přijímat zákony, které by platily pro dominium, pokud s tím samo nesouhlasilo, a žádný zákon přijatý parlamentem některého dominia nemohl být zbaven platnosti na základě toho, že odporuje britskému právu.

Dominia se tak stala suverénními státy s vlastními parlamenty, úplnou svobodou politického uspořádání a vlastní zahraniční politikou.

Politika, nostalgie, nebo byznys?

V rámci Britského společenství národů představovala rovnoprávné partnery metropole, k níž je poutaly svazky citové (věrnost osobě britského panovníka), politické (účast na imperiálních konferencích) a hospodářské (finance, obchod a doprava).

Austrálie schválila statut v roce 1942, na Kanadu se zákon vztahoval bez potřeby ratifikace. Irsko statut nikdy formálně nepřijalo, stejně jako Nový Foundland. Nový Zéland jej přijal v listopadu 1947. Postavení britských korunních kolonií vůči metropoli se Westminsterským statutem nijak nezměnilo.

Královna Alžběta II. na dnech Commonwealthu v Londýně, 2007.

"Stará" dominia britské říše se po přijetí statutu stala samosprávnými zeměmi, které se volně sdružily ve Společenství. To přežilo dodnes a je volným a dobrovolným sdružením Británie a jejích bývalých kolonií (pouze dvě země se po získání nezávislosti odmítly připojit - Barma a Irsko). Funguje na základě přátelských vztahů a spolupráce. Většina členských zemí uznává britského panovníka jako symbolickou hlavu státu.

Dnes je členem Commonwealthu 54 samostatných zemí a dále závislá území a teritoria pod správou Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Na jeho území žije přibližně 2,1 miliardy obyvatel. Hlavním úřadem je Sekretariát Commonwealthu se sídlem v Londýně.

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons , Profimedia

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ