Před sídlem EU v Bruselu se střetli rybáři s policií
04.06.2008 14:10 Aktualizováno 04.06. 17:24
Při dnešním protestu rybářů proti vysokým cenám pohonných hmot se v Bruselu u sídel institucí Evropské unie demonstranti střetli s policií. Nejsou zprávy o nějakých zraněných, v okolí unijních sídel ale po manifestujících zůstaly vyhořelé kontejnery, rozbitá okna i vytrhané dlažební kostky a dopravní značky.
Policie demonstranty vrhající světlice a dělbuchy vytlačila od sídla Evropské komise a Rady Evropské unie, kde ráno protest začal. Použila vodní dělo a v akci byl i policejní vrtulník.
Při ústupu před strážci pořádky vybavenými helmami, obušky, štíty i plynovými maskami demonstranti převrátili nejméně jeden automobil, převrhli a zapálili kontejnery na odpadky na hlavní třídě a následně rozbíjeli výlohy podél silnice. Dělbuch mimo jiné zničil i několik oken jedné z budov institucí EU.
"Je třeba něco udělat. Jsem rybář, ale umím se i prát," řekl asi 50letý demonstrant s prakem omotaným kolem krku, který se ČTK představil jako Luc. Krátce předtím s několika dalšími vytrhával z chodníku dlažební kostky, které pak použil k rozbití oken jedné banky.
Na demonstraci, kterou úřady nepovolily, byly zejména nespokojení rybáři z Francie a Itálie. Do Bruselu směřovali i jejich španělští kolegové, avšak jejich autobus prý policie zastavila ještě dřív, než se do unijní metropole dostal.
Několik stovek rybářů se v administrativním srdci EU bouřilo hlavně proti vysokým cenám nafty. Protestující tvrdí, že kvůli současným cenám zkrachují, a žádají, aby na pohonné hmoty dostali slevu.
Požadují prý, aby cena poklesla až na nějakých 40 eurocentů za litr, přičemž na trhu je nyní cena zhruba dvojnásobná. Ceny paliva pro lodě se v posledních několika měsících zvýšily zhruba o 30 procent.
Zástupci demonstrantů se dnes sešli s představiteli Evropské komise, tedy výkonného orgánu unie. Jednání je však nijak neuspokojila.
"Nic nedělají, nic nám neřekli," řekl ČTK jeden z protestujících s francouzskou vlajkou v ruce, jenž se představil jako Eddy.
Otázky a odpovědi k protestům proti cenám pohonných hmot
Všechny stávkové a protestní akce reagují na stoupající ceny paliv, které se zvyšují kvůli rostoucím cenám ropy. Cena ropy od počátku roku stoupla o 40 procent a 22. května se vůbec poprvé vyšplhala nad 135 dolarů za barel. Cena za naftu podle odborů v postižených sektorech za posledních pět let stoupla o 300 procent, v průměru se v Evropě zvýšila o 240 procent.
Kde se protestuje a kdo se protestů účastní? Již týdny protestují proti rostoucím cenám pohonných hmot francouzští rybáři, ke kterým se postupně připojili jejich kolegové ze Španělska, Belgie, Itálie i Portugalska. Dnes demonstrovali rybáři zejména z Francie a Itálie v Bruselu u sídel institucí EU. Zástupci francouzských, španělských a italských rybářů se již sešli v Paříži, aby koordinovali stávky a protesty, které plánují na příští tři týdny u příležitosti zasedání ministerstev rybolovu EU. Protesty ve Francii zasáhly hlavně západní a severní pobřeží, rybáři blokují některé přístavy a sklady pohonných hmot. Při demonstraci před francouzským ministerstvem zemědělství a rybolovu byli během střetů s rybáři zraněni čtyři policisté. Čtyři lidé byli zraněni také při protestech v západofrancouzském přístavu Lorient. Například v pátek nevyplula na moře celá portugalská pobřežní flotila a připojili se i španělští rybáři, kteří vyhrožují, že v protestech budou pokračovat. V Madridu navíc před ministerstvem zemědělství demonstrovalo asi 7000 rybářů z celé země. Stávkou hrozí i 5000 italských rybářů. Proti rostoucím cenám pohonných hmot demonstrovali i řidiči nákladních automobilů hlavně v Británii, ale také v Nizozemsku a Bulharsku. Španělští řidiči kamionů vyhrožují, že 8. června uspořádají stávku, ke které se hodlají připojit i taxikáři.
Co požadují protestující? Chtějí, aby cena nafty poklesla přibližně na 40 eurocentů za litr, přičemž na trhu je nyní cena 80 eurocentů. Rybářské odbory argumentují tím, že zatímco ceny paliv rostou, velkoobchodní cena ryb zůstává posledních 20 let na stejné výši.
Může Evropská unie něco dělat s cenami pohonných hmot? K zastavení růstu cen pohonných hmot by podle mnohých přispělo snížení DPH. Podle směrnice EU ale nesmějí mít členské země standardní sazbu nižší než 15 procent a mohou mít maximálně dvě snížené sazby, které však nesmí být nižší než pět procent. EU také přesně určuje druhy zboží a služeb, na něž lze sníženou sazbu aplikovat, do nich ale pohonné hmoty nepatří. Ke změnám v daňové oblasti je potřeba jednomyslnost, což znamená, že se na nich musí shodnout všech 27 členských států EU. Větší vliv na výslednou cenu paliva než DPH má spotřební daň, i její minimální výši ale mají země EU stanovenu jednotně. Evropská komise vyloučila subvence na vyrovnání rostoucích cen paliv. Podle ní je přijatelná krátkodobá pomoc, pokud bude použita na strukturální schodky loďstev. Francouzské úřady už nicméně nabídly 100 milionů eur pomoci, což některé z protestujících rybářů přimělo vrátit se do práce.
Padly již nějaké návrhy na změnu? Pozdvižení v EU vyvolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy návrhem na dočasné zrušení DPH na pohonné hmoty. EK na to odpověděla, že jakákoli změna DPH by si vyžadovala jednomyslnou dohodu vlád EU a byla by špatným krokem. Ministři financí EU v roce 2005 navíc slíbili, že daně na pohonné hmoty v reakci na růst cen ropy snižovat nebudou.
Objevila se nějaká opatření proti růstu cen pohonných hmot? Letecké společnosti, které růst cen pohonných hmot citelně zasáhl (cena leteckých pohonných hmot za rok do letošního března stoupla o 170 procent), kompenzují stoupající náklady zvyšováním palivových příplatků. Rakouská vláda se rozhodla problému čelit například zvýšením příspěvků lidem, kteří pravidelně dojíždějí do práce auty. Opatření ovšem vyvolalo kritiku ekologů a odborníků propagujících veřejnou dopravu. |
Foto: Reuters a AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.