Předáci sudetských Němců špiclovali pro spolkovou rozvědku

Zahraničí
17. 12. 2012 20:00
Sudetští Němci vítají freneticky Hitlera (1938).
Sudetští Němci vítají freneticky Hitlera (1938).

Dlouholetý nejvyšší představitel sudetských Němců Rudolf Lodgman von Auen a další pováleční předáci Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) pracovali pro západoněmeckou rozvědku BND a její předchůdkyni. Ve svém aktuálním vydání to píše německý magazín Der Spiegel s odvoláním na výzkum odborníka na tajné služby Ericha Schmidta-Eenbooma.

Ve Svazu vyhnanců (BdV) působili dlouho v čelných pozicích funkcionáři nacistické NSDAP a členové Waffen SS.

Lodgman von Auen.Podle dokladů, které našel v dokumentech americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), západoněmecká rozvědka cíleně rekrutovala německé vysídlence z východních zemí.

Důvodem byla skutečnost, že znali země a lidi za železnou oponou, často hovořili několika jazyky a většinou nenáviděli Sovětský svaz.

Jejím agentem tak po nějakou dobu podle Spiegelu byl mimo jiných i Lodgman von Auen, který stál v čele sudetoněmeckého landsmanšaftu v letech 1950 až 1959 a byl i v prvním vedení Svazu vyhnanců, střechové organizace německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy.

Rodák z Hradce Králové a obhájce mnichovské dohody o rozbití Československa z roku 1938 se podle časopisu podílel rovněž na náboru dalších vysídlenců do rozvědky.

Pevné krytí

Mezi její spolupracovníky nebo informátory prý patřil také člen Spolkového shromáždění SL Franz Karmasin nebo místopředseda jedné z regionálních buněk Ludwig Wolff.

Podle informací CIA využívala západoněmecká tajná služba po dohodě s vedením sudetoněmeckého sdružení jeho tiskovou službu a od roku 1955 i archiv jako "krycí organizace", uvádí dále Der Spiegel.

Bavorská CSU po válce usiluje ve volbách o hlasy vyhnaných Němců.Připomíná přitom nedávno zveřejněnou studii, podle níž mělo téměř celé první vedení Svazu vyhnanců nacistickou minulost.

SL vzniklo v roce 1950 jako ústřední organizace zhruba třech milionů Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa.

Spolková zpravodajská služba (BND) byla založena v roce 1956. Její předchůdkyní byla takzvaná Organizace Gehlen, tajná služba vytvořená po druhé světové válce v americké okupační zóně pod vedením bývalého generála nacistického wehrmachtu Reinharda Gehlena, který se později stal i prvním šéfem BND.

Svaz vyhnanců (BdV) letos v listopadu na základě zkoumání historiků přiznal, že v poválečných počátcích své existence v jeho vedení působili aktivní funkcionáři NSDAP i členové Zbraní SS. Tento stav, i když v menší míře, trval až do devadesátých let minulého století.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , repro mitteleuropa.de

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ