Předčasné volby mohou zastavit i exhumaci Frankových ostatků

Zahraničí
16. 2. 2019 19:02
Hrobka Franciska Franka.
Hrobka Franciska Franka.

Předčasné volby ve Španělsku, které v pátek vyhlásil premiér Pedro Sánchez po neprosazení rozpočtu v parlamentu, mohou zastavit i proces exhumace ostatků diktátora Franciska Franka. Španělská vláda se snaží přemístění Frankových ostatků z památníku obětem občanské války stihnout ještě před dubnovými volbami. V pátek dala rodině Franka patnáctidenní lhůtu pro výběr nového místa pohřbení jejich příbuzného.

Frankova rodina už si sice loni jako nové místo vybrala hrobku, kterou má v katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu. To ale vláda odmítla, protože se obává, aby se katedrála v centru metropole hojně navštěvovaná i turisty nestala dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu.

Franco, který zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce. Občanská válka, kterou v roce 1936 pučem rozpoutal, ale stála za tři roky životy půl milionu lidí. Mnozí považují za nedůstojné, aby zůstal Franco pohřben v Údolí padlých nedaleko Madridu spolu s 34 tisíci oběťmi z obou táborů války.

Exhumace Frankových ostatků byla předmětem dlouholetých debat. Předchozí pravicová vláda se k jejímu provedení neměla, ač ji k tomu v roce 2017 nezávazné deklaraci vyzval parlament. Proces zahájila socialistická vláda loni v srpnu necelé tři měsíce po nástupu do úřadu a její rozhodnutí v září potvrdil parlament. Vláda původně předpokládala, že se exhumace uskuteční do konce roku.

Vláda v pátek dala Frankově rodině 15denní lhůtu. Pokud vyprší, aniž by si příbuzní zvolili nové místo, s nímž bude vláda souhlasit, hodlá vláda nařídit exhumaci a dekretem určit místo pohřbení ostatků sama. Vláda je přesvědčena, že jí v exhumaci nezabrání ani nejvyšší soud. Ten požádali v prosinci Frankovi vnukové o zastavení procesu, soud ale odmítl vydat předběžné opatření s tím, že vláda zatím exhumaci nenařídila. Až ji vláda nařídí, může soud o předběžném opatření ale rozhodnout rychle.

Zabránit exhumaci může také benediktinský převor Santiago Cantera, který areál v Údolí padlých spravuje. Cantera, který byl podle serveru eldiario.es v mládí příznivcem Franka, už dal najevo, že s vyzdvižením ostatků nesouhlasí. Přístup vládním úředníkům k hrobce prý umožní jen na základě soudního příkazu.

Nejsnadnější se tak v celém procesu podle místních médií jeví samotné vyzdvižení Frankova nabalzámovaného těla a přikrytí hrobky černým mramorem, což má zabrat asi tři hodiny práce a stát asi 3700 eur (asi 96 tisíc korun).

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Andrea Comas

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ